Liker aromatike kafeje me kakao, konjak dhe vanilje

Liker aromatike kafeje me kakao

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Një pije e ëmbël alkoolike me një shije të pasur të kokrrave të kakaos të pjekura, aroma gjallëruese të kafesë dhe aromën delikate të vaniljes.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Liker aromatike kafeje me kakao
Liker aromatike kafeje me kakao

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Një pije e ëmbël alkoolike me një shije të pasur të kokrrave të kakaos të pjekura, aroma gjallëruese të kafesë dhe aromën delikate të vaniljes.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Pije alkolike | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 10 g pluhur kakao
 • 500 ml ujë
 • 270 g karamele me ngjyrë kafe
 • 270 ml vodka
 • 70 ml konjak
 • 50 g kafe të çastit
 • 2 fasule vanilje

Udhëzime

 1. Zihet kakao me gjysmën e ujit.
 2. Përziejmë sheqerin dhe ujin e mbetur në një tenxhere të vogël.
 3. Zejmë në zjarr mesatar për rreth 5 minuta, derisa të tretet karamele.
 4. Rritim zjarrin dhe shtojmë shurupin. lëreni të ziejë.
 5. Shtoni vodkën dhe konjakun.
 6. Përzieni kafenë dhe kakaon.
 7. Gjysmën e petëve të vaniljes për së gjati dhe vendosini në fund të një shishe qelqi që mbyllet.
 8. Hidhni likerin e kafesë në një shishe dhe mbylleni fort.
 9. Përzieni likerin 1- Ruajeni në vend të freskët dhe të errët për 2 muaj.
 10. Tundeni mirë një herë në javë.

Likeri i kafesë zgjat deri në gjashtë muaj.

Vegla

 • tenxhere
 • shishe qelqi