Liker bajamesh a la Amaretto me vodka dhe ekstrakt vanilje

Liker bajamesh a la Amaretto me vodka dhe ekstrakt vanilje

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Likeri i bajames është bërë nga vetëm disa përbërës. Ka një nuancë delikate vaniljeje dhe ka shije pak arrë. Likeri i bajames mund të përdoret në pjekje dhe si gotë në pije të nxehta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Liker bajamesh a la Amaretto me vodka dhe ekstrakt vanilje
Liker bajamesh a la Amaretto me vodka dhe ekstrakt vanilje

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Likeri i bajames është bërë nga vetëm disa përbërës. Ka një nuancë delikate vaniljeje dhe ka shije pak arrë. Likeri i bajames mund të përdoret në pjekje dhe si gotë në pije të nxehta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Pije alkolike | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 200 g sheqer, i bardhë
 • 100 g sheqer, kafe
 • 240 ml ujë
 • 480 ml vodka
 • 2 lugë ekstrakt vanilje
 • 2 lugë ekstrakt bajame

Udhëzime

 1. Në një tenxhere bashkoni sheqerin e bardhë dhe kafe.
 2. Shtoni ujin dhe lëreni të ziejë.
 3. Zieni në zjarr mesatar-të lartë derisa sheqeri të tretet plotësisht.
 4. Haqeni shurupin nga zjarri dhe lëreni të ftohet plotësisht
 5. Shtoni vodkën, ekstraktin e vaniljes dhe ekstraktin e bajames.
 6. Përzieni mirë likerin e bajames dhe kalojini në një shishe me tapë.

Den Mandellikör nicht länger als einen Monat bei Raumtemperatur lagern.

Vegla

 • tenxhere
 • lugë përzierje
 • shishe me tapë