Liker çokollatë kremoze me vodka dhe krem

Liker çokollatë kremoze me vodka dhe krem

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 250 minuta

Kremi i rrahur dhe kakaoja japin aromën e çokollatës në këtë pije alkoolike. Këta dy përbërës e bëjnë atë kremoz dhe jashtëzakonisht të shijshëm. Duhen vetëm disa minuta për t’u përgatitur dhe frigoriferi bën pjesën tjetër!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Liker çokollatë kremoze me vodka dhe krem
Liker çokollatë kremoze me vodka dhe krem

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 250 minuta

Kremi i rrahur dhe kakaoja japin aromën e çokollatës në këtë pije alkoolike. Këta dy përbërës e bëjnë atë kremoz dhe jashtëzakonisht të shijshëm. Duhen vetëm disa minuta për t’u përgatitur dhe frigoriferi bën pjesën tjetër!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Pije Alkoolike, Pije te nxehta | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

 • 350 g sheqer
 • 85 g pluhur kakao për pjekje
 • 480 ml qumësht
 • 300 ml krem pana
 • 160 ml vodka

Udhëzime

 1. Vendosni sheqerin dhe pluhurin e kakaos për pjekje në një tenxhere dhe përziejini.
 2. Shtoni qumështin dhe ajkën e trashë dhe përzieni mirë me një kamxhik.
 3. Lëreni përmbajtjen të ziejë në zjarr të ulët, duke e përzier herë pas here dhe ziejini për rreth 5 minuta.
 4. Më pas hiqeni tenxheren nga zjarri, lëreni të ftohet.
 5. Shtoni vodkën dhe përzieni dhe lëreni të qëndrojë në frigorifer për rreth 3-4 orë.
 6. Likeri me çokollatë, përziejeni mirë përpara se ta shërbeni ose tundeni në shishe.

Është mirë të përdorni qumësht me pak yndyrë për këtë liker çokollate.

Vegla

 • pan
 • hisk