Liker kafeje e ëmbël me qumësht të kondensuar dhe erëza

Liker kafeje e ëmbël me qumësht të kondensuar dhe erëza

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 11535 minuta

Një pije e ëmbël dhe e butë e aromatizuar me kanellë, karafil dhe anise. Brenda 8 ditëve, kjo mund të përgatitet në shtëpi me qumësht të kondensuar. Për ta bërë këtë, kafeja duhet të përzihet me shurupin e sheqerit. Më pas shtohen erëzat dhe pas një pushimi të shkurtër likeri përzihet me qumështin e kondensuar.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Liker kafeje e ëmbël me qumësht të kondensuar dhe erëza
Liker kafeje e ëmbël me qumësht të kondensuar dhe erëza

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 11535 minuta

Një pije e ëmbël dhe e butë e aromatizuar me kanellë, karafil dhe anise. Brenda 8 ditëve, kjo mund të përgatitet në shtëpi me qumësht të kondensuar. Për ta bërë këtë, kafeja duhet të përzihet me shurupin e sheqerit. Më pas shtohen erëzat dhe pas një pushimi të shkurtër likeri përzihet me qumështin e kondensuar.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Nxehtësia | Menu: Pije alkolike | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 4 lugë kafeje pluhur, i bluar
 • 500 ml ujë
 • 100 g sheqer
 • 1 g sheqer vanilje
 • 1-2 sytha karafil
 • ⅛ shkopinj kanelle
 • 1 anise yll
 • 250 ml vodka
 • 200-250 g qumësht të kondensuar të sheqerosur

Udhëzime

 1. Përgatitni kafenë në 150ml ujë.
 2. Përzieni sheqerin, vaniljen dhe 250ml ujë në një tenxhere.
 3. Nxeheni në zjarr të ulët derisa të treten kristalet e sheqerit.
 4. Përzieni kafenë dhe shurupin në një enë.
 5. Karafili, shtoni kanellën , anise yll dhe pak ujë për të bërë gjithsej 500 ml.
 6. Lëreni kafenë të ftohet, duhet të jetë pak e ngrohtë.
 7. Hidhni vodkën dhe përzieni.
 8. Hidhni të gjithë në një vidë -kavanoza sipër dhe mbylleni fort, tundeni disa herë dhe lëreni të qëndrojë në temperaturën e dhomës për një ditë.
 9. Më pas kullojeni me një leckë Molton që është palosur disa herë, përzieni me qumështin e kondensuar dhe hidheni sërish në gotë.
 10. Lëreni likerin e kafesë të qëndrojë për një javë dhe më pas shërbejeni në gota.

Vegla

 • tenxhere
 • tas
 • kavanoz me vidhos
 • leckë molleton