Liker kajsie me kanelle dhe vere te bardhe

10 persona | 18 minuta

Pija alkoolike aromatike dhe e shijshme mund të shërbehet e pastër ose e përzier me ujë mineral. Likeri i Kajsisë me Kanellë dhe Verë të Bardhë është gati me përpjekjen minimale, vetëm duke lënë kohë të mjaftueshme. Fillimisht zihet vera dhe sheqeri, më pas hidhet kanella, frutat dhe vanilja. Mjafton ta lini në furrë për një kohë shumë të shkurtër, më pas hidheni vodkën, lëreni të ftohet dhe më pas vendoseni në frigorifer për katër ditë. Përfundoi!

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Liker kajsie me kanelle dhe vere te bardhe
Liker kajsie me kanelle dhe vere te bardhe

10 persona | 18 minuta

Pija alkoolike aromatike dhe e shijshme mund të shërbehet e pastër ose e përzier me ujë mineral. Likeri i Kajsisë me Kanellë dhe Verë të Bardhë është gati me përpjekjen minimale, vetëm duke lënë kohë të mjaftueshme. Fillimisht zihet vera dhe sheqeri, më pas hidhet kanella, frutat dhe vanilja. Mjafton ta lini në furrë për një kohë shumë të shkurtër, më pas hidheni vodkën, lëreni të ftohet dhe më pas vendoseni në frigorifer për katër ditë. Përfundoi!

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 750ml verë e bardhë, e thatë
 • 400g sheqer kaf
 • 12-14 kajsi, të mëdha
 • 1 shkop kanellë
 • 500ml vodka
 • 1 fasule vanilje, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Kombinoni verën e bardhë dhe sheqerin në një tenxhere me anë të rëndë.
 2. Nxeheni mbi nxehtësi mesatare-të lartë, ziejini butësisht për rreth 2 minuta, derisa të treten kristalet. fasule vanilje, nese shtojne.
 3. E leme te zieje, e kaurdisim per 15 sekonda, e trazojme, e kaurdisim edhe 15 sekonda.
 4. Haqe tenxheren nga zjarri, derdhet vodka.
 5. Trazoje mire, lere te ftohet plotesisht.
 6. Ne nje mbusheni enën e thellë, mbulojeni me një shtresë garzë.
 7. Vendosni në frigorifer për 4 ditë.
 8. Më pas hiqeni, kullojeni disa shtresa me garzë të palosur.
 9. Pijen hidheni në një gotë për ruajtje.
 10. Liker kajsi e pastër, me kuba akulli ose të përziera Shërbejeni me ujë mineral.

Copat e kajsisë nga likeri mund të shërbehen me akullore ose ëmbëlsira të tjera.

Vegla

 • pan
 • tas
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • gazë
 • xham