Liker me erëza kungulli me rum, kanellë dhe vanilje

Liker me erëza kungulli me rum

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 30315 minuta

Likeri i kungullit i bërë në shtëpi me kanellë dhe vanilje është pikant dhe ju ngroh nga brenda. Është një shtesë e shkëlqyer për çdo ëmbëlsirë apo kafe.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Liker me erëza kungulli me rum
Liker me erëza kungulli me rum

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 30315 minuta

Likeri i kungullit i bërë në shtëpi me kanellë dhe vanilje është pikant dhe ju ngroh nga brenda. Është një shtesë e shkëlqyer për çdo ëmbëlsirë apo kafe.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Pije alkolike | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 500 g kungull
 • 2 gota sheqer
 • 500 ml ujë
 • 1 fasule vanilje
 • 3 shkopinj kanelle
 • 500 ml rum

Udhëzime

Për purenë e kungullit

 1. Qroni kungullin dhe priteni në copa të mëdha.
 2. Pjekim kungullin në furrë për rreth 20 minuta në temperaturën 180 gradë.
 3. Pastroni kungullin me një blender dore. një zierje në një tenxhere.
 4. Gërrni tulin nga një kokrra vanilje.
 5. Shtoni purenë e kungullit, shkopinjtë e kanellës, tulin e vaniljes dhe kokrrën e vaniljes.
 6. I ziejini në zjarr të ulët për 30 minuta duke e përzier vazhdimisht.
 7. Hidhni kalojmë tulin në sitë, shtojmë rumin, e trazojmë mirë dhe e lëmë të ftohet.
 8. Hidhim likerin në shishe të pastra dhe i mbyllim.
 9. Lëreni likerin e kungullit të piqet në një vend të freskët dhe të errët për të paktën tre javë.

Vegla

 • thikë
 • blender
 • tenxhere
 • lugë përzierje
 • sitë
 • shishe për konservim