Liker mollë shtëpie me kanellë dhe vodka

Liker mollë shtëpie me kanellë dhe vodka

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 21635 minuta

Shija e këtij likeri alkoolik është e butë dhe e këndshme. Aroma është e parezistueshme dhe ju fton të shoqëroheni, veçanërisht në mbrëmjet e errëta të dimrit. I ambalazhuar dhe i zbukuruar me ngjitëse të bukura, likeri i mollës me kanellë është ideal si zonjë apo dhuratë për Krishtlindje.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Liker mollë shtëpie me kanellë dhe vodka
Liker mollë shtëpie me kanellë dhe vodka

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 21635 minuta

Shija e këtij likeri alkoolik është e butë dhe e këndshme. Aroma është e parezistueshme dhe ju fton të shoqëroheni, veçanërisht në mbrëmjet e errëta të dimrit. I ambalazhuar dhe i zbukuruar me ngjitëse të bukura, likeri i mollës me kanellë është ideal si zonjë apo dhuratë për Krishtlindje.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatimi, Përgatitja e ftohtë | Menu: Pije alkolike | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 5-7 mollë
 • 1 shkop kanelle
 • 1 l vodka
 • 100 g sheqer
 • 120 ml ujë

Udhëzime

 1. Mollët i qëroni, i grini dhe i prisni në copa të vogla.
 2. Futni copat e mollës në gotë dhe shtoni shkopin e kanellës.
 3. Hidhni vodkën dhe mbyllni kapakun.
 4. Më pas lëreni masën në një në vend të errët për rreth 10-14 ditë Lëreni të pushojë në temperaturën e dhomës.
 5. Palosni napë në disa shtresa dhe kullojeni likerin.
 6. Shtypni mollët butësisht për të nxjerrë sa më shumë lëng.
 7. Përzieni sheqerin dhe ujin në një tenxhere.
 8. Leni të vlojë dhe ziej përafërsisht 1-2 minuta derisa të treten të gjitha kristalet e sheqerit.
 9. Më pas lëreni shurupin që keni bërë të ftohet plotësisht.
 10. Shirupin e ftohur e shtoni në likerin e kulluar.
 11. Lëreni likerin e mollës të qëndrojë për 24 orë të tjera dhe më pas priteni në shishe të vogla mbushni.

Nëse dëshironi, mund të përdorni më pak sheqer në mënyrë që likeri të mos ketë shije shumë të ëmbël.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • kavanoz që mbyllet
 • gauzecloth
 • tenxhere