Liker portokalli i ëmbël dhe i thartë me kanellë, kafe dhe mjaltë

Liker portokalli i ëmbël dhe i thartë me kanellë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Ky liker portokalli ka një shije të këndshme, pak të ëmbël dhe të thartë me një aromë unike kafeje. Pija alkoolike e ëmbëlsuar me aromën e portokallit dhe kanellës është perfekte për stinën e ftohtë të dimrit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Liker portokalli i ëmbël dhe i thartë me kanellë
Liker portokalli i ëmbël dhe i thartë me kanellë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Ky liker portokalli ka një shije të këndshme, pak të ëmbël dhe të thartë me një aromë unike kafeje. Pija alkoolike e ëmbëlsuar me aromën e portokallit dhe kanellës është perfekte për stinën e ftohtë të dimrit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Pije alkolike | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1 portokall
 • 1 lugë mjaltë, ose sheqer
 • 14 kokrra kafeje
 • 1 lugë kanellë
 • 500-700 ml vodka

Udhëzime

 1. Shpëlajeni portokallin dhe fshijeni nën ujë të nxehtë.
 2. Vendosni disa vrima në lëvozhgë me një majë thike.
 3. Vendoseni portokallin në një kavanoz me vida.
 4. Shtoni vodkën, mjaltin, kanellën dhe kafenë fasulet.
 5. Mbyllni kavanozin dhe lëreni të qëndrojë në një vend të errët në temperaturë ambienti për një javë.
 6. Tundni gotën çdo ditë.
 7. kullojeni likerin e përfunduar dhe mbusheni në një shishe.
 8. Likeri është gati për pini pas rreth 5-7 ditësh.

Vegla

 • furçë perimesh
 • thikë
 • kavanoz qelqi
 • shishe likeri