Limonadë freskuese me pjepër, gëlqere dhe kube akulli

Limonadë freskuese me pjepër

Porcione: 3 persona | Koha e përgatitjes: 7 minuta

Kjo limonadë e shijshme dhe freskuese e pjeprit jo vetëm që shuan etjen, por gjithashtu i siguron trupit shumë vitamina të dobishme. Thjesht provoje. Limonada përgatitet shpejt dhe lehtë. Një pjepër i çdo lloji është i përshtatshëm për këtë recetë. Gjëja kryesore është se ajo është e lëngshme dhe e ëmbël.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Limonadë freskuese me pjepër
Limonadë freskuese me pjepër

Porcione: 3 persona | Koha e përgatitjes: 7 minuta

Kjo limonadë e shijshme dhe freskuese e pjeprit jo vetëm që shuan etjen, por gjithashtu i siguron trupit shumë vitamina të dobishme. Thjesht provoje. Limonada përgatitet shpejt dhe lehtë. Një pjepër i çdo lloji është i përshtatshëm për këtë recetë. Gjëja kryesore është se ajo është e lëngshme dhe e ëmbël.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vera | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Pije te lehta | Kuzhina: Receta moldave

Përbërës

 • 2 kg pjepër, i pjekur
 • 1 gëlqere
 • 2 lugë sheqer
 • 3 gota ujë
 • kuba akulli, sipas shijes

Udhëzime

 1. Tulë puremeloni, 2-3 lugë çaji lëng lime të shtrydhur dhe sheqer me blender dore.
 2. Lëngu i limonit është gjithashtu i përshtatshëm në vend të lëngut të limonit, mjafton të përdorni një sasi pak më të madhe.
 3. Hollojeni purenë e pjeprit me ujë dhe përzieni përsëri tërësisht.
 4. Limonada ftohet në frigorifer për disa orë.
 5. Hidhni limonadën e ftohtë në gota.
 6. Shtoni kube akulli sipas shijes dhe shërbejeni.

Për ta bërë edhe më intensive shijen e limonadës, mund të përdorni akullore me pjepër në vend të akullores normale me ujë. Për ta bërë këtë, bëni pure mishin e pjeprit, derdhni në kallëpe për akullore dhe vendoseni në frigorifer për të paktën 2 orë.

Vegla

 • Mblender dore
 • Beaker
 • Gyze