Limoncello – bëni vetë një liker të thjeshtë limoni me vodka

Limoncello – bëni vetë një liker të thjeshtë limoni me vodka

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 855 minuta

Ky liker i thjeshtë limoni është veçanërisht i popullarizuar në Itali, por gjithashtu shumë i popullarizuar në vende të tjera. Kjo recetë është shumë e thjeshtë, brenda dy javësh pija mund të jetë gati. Thjesht përzieni vodkën dhe lëkurën e limonit së bashku, lëreni të qëndrojë për pak, më pas përzieni me shurupin e sheqerit dhe më pas lëreni të ftohet. Dhe limoncello freskuese, e ëmbël dhe shumë aromatike mund të shijohet.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Limoncello – bëni vetë një liker të thjeshtë limoni me vodka
Limoncello – bëni vetë një liker të thjeshtë limoni me vodka

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 855 minuta

Ky liker i thjeshtë limoni është veçanërisht i popullarizuar në Itali, por gjithashtu shumë i popullarizuar në vende të tjera. Kjo recetë është shumë e thjeshtë, brenda dy javësh pija mund të jetë gati. Thjesht përzieni vodkën dhe lëkurën e limonit së bashku, lëreni të qëndrojë për pak, më pas përzieni me shurupin e sheqerit dhe më pas lëreni të ftohet. Dhe limoncello freskuese, e ëmbël dhe shumë aromatike mund të shijohet.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Nxehtësia | Menu: Pije alkolike | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

 • 8-10 limon, organik
 • 750 ml vodka
 • 250 ml sheqer
 • 200 g ujë

Udhëzime

 1. Shpëlajini mirë limonët dhe fërkojini.
 2. Hiqni një shtresë të hollë lëkure nga limonët.
 3. Kujdes të mos prekni shtresën e bardhë.
 4. Vendosni lëvozhgën në një kavanoz me vida, hidhni vodka sipër. dhe mbylleni fort.
 5. Lëreni kavanozin në temperaturë ambienti në një vend të errët për 2-3 javë.
 6. Përzieni sheqerin dhe ujin në një tenxhere, lëreni të vlojë dhe ngroheni derisa të treten të gjitha kristalet e sheqerit.
 7. Më pas hiqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet
 8. Vodka e limonit kullojeni përmes një lecke molleton të palosur disa herë, përzieni me shurupin.
 9. Hidhni likerin e limonit në një shishe dhe ftohuni përpara se ta shërbeni.

Sa më gjatë të pushojë vodka me lëkurë limoni, aq më intensive do të jetë shija. Shtoni gradualisht shurupin duke e përzier për të arritur ëmbëlsinë optimale për shije.

Vegla

 • thikë
 • pan
 • kavanoz
 • shishe
 • leckë molleton