Llojet e buta të mollëve të bëra nga brumi i majave me kanellë dhe vanilje

Llojet e buta të mollëve të bëra nga brumi i majave me kanellë dhe vanilje

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 275 minuta

Pasta të buta, me gëzof, me një kore të shijshme dhe një mbushje aromatike me fruta do të ëmbëlsojnë çdo festë çaji. Mollët e buta i bëjnë këto rrotullime mollësh të bëra nga brumi i majave me kanellë dhe vanilje një ëmbëlsirë që askush nuk mund t’i rezistojë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Llojet e buta të mollëve të bëra nga brumi i majave me kanellë dhe vanilje
Llojet e buta të mollëve të bëra nga brumi i majave me kanellë dhe vanilje

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 275 minuta

Pasta të buta, me gëzof, me një kore të shijshme dhe një mbushje aromatike me fruta do të ëmbëlsojnë çdo festë çaji. Mollët e buta i bëjnë këto rrotullime mollësh të bëra nga brumi i majave me kanellë dhe vanilje një ëmbëlsirë që askush nuk mund t’i rezistojë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta ukrainase

Përbërës

Brumë maja

 • 20 g maja, e freskët
 • 120 g sheqer
 • 250 ml qumësht
 • 600 g miell
 • 2 vezë
 • ½ lugë kripë
 • 2 lugë sheqer vanilje
 • 100 g gjalpë, i shkrirë
 • 1 lugë vaj vegjetal

Mbushja

 • 6-7 mollë
 • 1 lugë gjelle gjalpë
 • 4 lugë gjelle sheqer
 • ½ lugë kanellë
 • 1 e verdhë veze

Udhëzime

Përgatisni brumin

 1. Tërrmoni majanë dhe përzieni në një enë me 1 lugë sheqer, gjysmën e qumështit të ngrohtë dhe 4 lugë miell.
 2. Mbuloni masën me film ushqimor.
 3. Lëreni të qëndrojë në një vend të ngrohtë. per 1 ore.
 4. Vezet me Rrahim kripen,sheqerin dhe sheqer vaniljen me rrahe derisa te behet njetrajte.
 5. Përziejmë masën e majave me masën e vezëve, gjalpin e shkrirë dhe gjysmën tjetër të qumështit.
 6. Shtojmë gradualisht miellin. tek përbërësit e lëngshëm.
 7. Të gjitha derisa të jetë i butë dhe i lehtë gatuajmë brumin ngjitës të majave.
 8. Lyejmë një enë me vaj.
 9. Rrokullisni brumin në një top dhe vendoseni në tas.
 10. Mbulojeni me një peshqir dhe lëreni të rritet. ne nje vend te ngrohte per 2-3 ore.
 11. Grumbullojeni brumin perseri, mbulojeni me nje peshqir dhe lini te fryhet edhe per 1-1 ore e gjysmë. gjalpë në një tigan.
 12. Shtoni sheqerin në tigan dhe karamelizoni për 1 minutë.
 13. I përzieni mollët dhe nd 5-6 minuta.
 14. Erëzoni frutin me kanellë.
 15. Vendosni mbushjen në një sitë dhe lëreni të ftohet.

Përgatisni rrotullat e mollës

 1. Grumbulloni brumin dhe ndajeni në 20-25 copa.
 2. Çdo copë brumi me shtrirje me dorë në një petë me trashësi 3 deri në 4 mm.
 3. Vendosni 1 lugë gjelle mbushje molle në qendër të secilës.
 4. Kërmoni skajet dhe shtypni fort së bashku.
 5. Rreshtoni një fletë pjekjeje me pjekje letër.
 6. Vendosni xhepat e mollës, nga ana e qepjes poshtë, mbi të Vendoseni në një tepsi.
 7. Mbuloni me një film ngjitës dhe lëreni në një vend të ngrohtë për 40-60 minuta.
 8. Rrahim të verdhën e vezës me një pirun. dhe i lyejmë me furçë rrotullat e mollës.
 9. Pjekim rrotullat e mollës në furrë të parangrohur në 180°C për 30-35 minuta
 10. Rrotullat e mollës janë të shijshme si të ngrohta ashtu edhe të ftohta.

Elstar, Gala ose Braeburn janë më të përshtatshmet për pjekje.

Vegla

 • tas
 • hisk
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • qëruese
 • skuqe
 • pirun
 • fletë pjekje
 • rul