Lule krokante Nutella e bërë nga pastë sfoliat

Lule krokante Nutella e bërë nga pastë sfoliat

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Lulja e Nutella-s e bërë nga pasta sfoliat jo vetëm që duket e bukur, por është edhe një ëndërr për të gjithë ata që e duan Nutella-n dhe pastiçeri. Thjesht presim petën e rrumbullakët, lyejmë rrathët e brumit me Nutella, e presim në copa keku dhe e pjekim në furrë derisa të bëhet krokante. Lulja Nutella ka shije çokollate dhe krokante – të gjithë të ftuarit do të jenë të kënaqur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Lule krokante Nutella e bërë nga pastë sfoliat
Lule krokante Nutella e bërë nga pastë sfoliat

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Lulja e Nutella-s e bërë nga pasta sfoliat jo vetëm që duket e bukur, por është edhe një ëndërr për të gjithë ata që e duan Nutella-n dhe pastiçeri. Thjesht presim petën e rrumbullakët, lyejmë rrathët e brumit me Nutella, e presim në copa keku dhe e pjekim në furrë derisa të bëhet krokante. Lulja Nutella ka shije çokollate dhe krokante – të gjithë të ftuarit do të jenë të kënaqur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, pastë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 2 pako me sfera, nga seksioni në frigorifer
 • 8 lugë Nutella
 • sheqer pluhur, për servirje

Udhëzime

 1. Larkojeni brumin.
 2. Përdorni një pjatë për të prerë 2 rrathë.
 3. Të njëjtën gjë bëni edhe me brumin tjetër. me Nutella.
 4. Sipër vendosim rrethin tjetër të brumit dhe e lyejmë me Nutella.
 5. Të njëjtën gjë vepro edhe me rrethin e tretë të brumit.
 6. Vendosni rrethin e katërt sipër dhe mos e përhapni më.
 7. Vendosim një gotë me diametër të vogël në mes të shtresave të sfumuara.
 8. Fillojmë shtresat nga gota Pritini në copa të së njëjtës madhësi (rreth 16 copë).
 9. Merrni dy copa keku që janë pranë njëri-tjetrin dhe i vidhosni dy herë nga brenda.
 10. Vazhdoni në të njëjtën mënyrë me copat e mbetura të prera të brumit.
 11. Hiqni gotën dhe piqni lulen Nutella në 200°C për rreth 20 minuta në furrë.

Lulja e Nutellës mund të lyhet edhe me sheqer pluhur.

Vegla

 • Pjatë
 • rul pica
 • lugë
 • thikë
 • gotë
 • letër pjekje