Makarona aromatike me kungull i njomë, salmon, hudhër dhe limon

Makarona aromatike me kungull i njomë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Kjo është një recetë e thjeshtë makaronash që ka shije të shijshme dhe gjithashtu bie në sy. Notat pikante të borzilokut dhe lëvores së limonit i shtojnë një shije të sofistikuar kësaj pjate të thjeshtë makaronash me perime të freskëta dhe peshk të butë. Kështu mund të shijohen makaronat!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Makarona aromatike me kungull i njomë
Makarona aromatike me kungull i njomë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Kjo është një recetë e thjeshtë makaronash që ka shije të shijshme dhe gjithashtu bie në sy. Notat pikante të borzilokut dhe lëvores së limonit i shtojnë një shije të sofistikuar kësaj pjate të thjeshtë makaronash me perime të freskëta dhe peshk të butë. Kështu mund të shijohen makaronat!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Rosto, valoj, zierje | Menu: Gatimet kryesore, Pjata me peshk | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

 • 2-3 kunguj të njomë
 • 250 g fileto salmon
 • 2 thelpinj hudhra
 • 2-3 degë borzilok
 • 3 lugë vaj ulliri
 • 1 lugë gjelle gjalpë
 • 450 g makarona
 • Kripë, sipas shijes
 • 60 ml verë e bardhë e thatë
 • piper i zi, sipas shijes
 • ½ limon

Udhëzime

 1. Gatijini petët në një tenxhere sipas udhëzimeve të paketimit.
 2. Lani kungullinat dhe pritini në shirita të imët. copa.
 3. Qëroni hudhrën dhe grijeni imët.
 4. Lani, thajini dhe grijini gjethet e borzilokut.
 5. Ngrohni vajin e ullirit dhe gjalpin në një tigan.
 6. Shtoni rripat e kungullit dhe skuqini për rreth 5- 6 minuta.
 7. Shtoni hudhrën dhe kaurdiseni përafërsisht Hidhni verën e bardhë, përzieni dhe lëreni lëngun të vlojë.
 8. Shtoni salmonin, borzilokun, kripën dhe piperin dhe ziejini për rreth 3 minuta derisa salmoni të zbutet.
 9. I kullojmë makaronat në një kullesë dhe i lëmë mënjanë rreth 1 filxhan nga uji i makaronave.
 10. Më pas shtojmë në tigan makaronat dhe pak nga uji i makaronave dhe i përziejmë mirë. rende.
 11. Më pas spërkatni lëkurën e limonit mbi makaronat.
 12. Para servirjes Dekoroni me gjethe borziloku, nëse dëshironi.

Vegla

 • tavë
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • prerëse perimesh
 • tavë për skuqje
 • kullese për makarona
 • rende