Makarona italiane për Halloween me salcë domate, ullinj dhe djathë

Makarona italiane për Halloween me salcë domate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 18 minuta

E frikshme me salcë domatesh, ullinj dhe djathë është tepër e shijshme. Përbindëshi rrëqethës i spagetit është i shpejtë dhe i lehtë për t’u përgatitur dhe i përsosur për Halloween.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Makarona italiane për Halloween me salcë domate
Makarona italiane për Halloween me salcë domate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 18 minuta

E frikshme me salcë domatesh, ullinj dhe djathë është tepër e shijshme. Përbindëshi rrëqethës i spagetit është i shpejtë dhe i lehtë për t’u përgatitur dhe i përsosur për Halloween.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Halloween | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: enët e brumit | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

 • 2 lugë vaj ulliri
 • 1 qepë e vogël
 • 1 thelpi hudhër
 • 1 majë sheqer
 • 1 lugë pastë domate
 • 1 kanaçe domate të qëruara
 • rozmarinë
 • 1 majë kripë
 • 1 majë piper
 • 400 g spageti
 • djathë
 • ullinj

Udhëzime

 1. Qepni në kubikë qepën dhe hudhrën.
 2. Skuqeni në vaj ulliri me pak sheqer.
 3. Shtoni pastën e domates, domatet e qëruara dhe rozmarinë.
 4. Lëreni gjithçka të ziejë për 20 minuta në zjarr të ulët.
 5. Shtoni salcen e domates me kripe dhe piper E rregullojme sipas shijes.
 6. Zilojini spagetet ne uje me kripe al dente.
 7. Hidhni salcen e domates mbi spageti dhe dekorojini si Monsters Halloween Party.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • tenxhere
 • kullese për makarona
 • lugë spageti