Makarona kremoze me gjoks pule, kungulleshka dhe barishte italiane

4 persona | 45 minuta

Salca kremoze me hudhër dhe lëng limoni shkon në mënyrë të përkryer me gjoksin e butë të pulës dhe kungull i njomë me lëng. Një pjatë e mrekullueshme makaronash që mund të përgatitet shpejt.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Makarona kremoze me gjoks pule
Makarona kremoze me gjoks pule

4 persona | 45 minuta

Salca kremoze me hudhër dhe lëng limoni shkon në mënyrë të përkryer me gjoksin e butë të pulës dhe kungull i njomë me lëng. Një pjatë e mrekullueshme makaronash që mund të përgatitet shpejt.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 170g makarona
 • Kripë, për shije
 • 2 fileto gjoksi pule
 • 1 kungull i njomë
 • 1 lugë barishte italiane
 • piper, sipas shijes
 • 2 lugë gjelle vaj
 • 4 thelpinj hudhër
 • 180ml krem pana
 • 60ml supë pule
 • 1 lugë gjelle miell
 • 1 lugë gjelle lëng limoni
 • ½ lugë kub lëng pule

Udhëzime

 1. Makaronat i ziejme al dente ne uje te kripur.
 2. Prisni gjokset e pules dhe kungulleshkat ne copa te barabarta.
 3. Ne nje ene rregullojme mishin me barishte italiane, kripe dhe piper.
 4. Ngrohim vajin ne nje tigan mbi Nxehtësia e lartë.
 5. Skuqini gjokset e pulës derisa të marrin ngjyrë kafe, rreth 5 minuta, duke i përzier herë pas here, dhe vendosini në një pjatë. hudhrat e grira dhe i trazojme per 30 sekonda.
 6. Kremojeni dhe derdhni lëngun.
 7. Ulni zjarrin dhe vazhdoni te zieni per 2-3 minuta derisa salca te trashet pak.
 8. Kthejini gjokset e pules ne tigan.
 9. Shtoni miellin dhe perziejme mire.
 10. Shtoni makaronat dhe perziejini perseri.
 11. Rrezojini makaronat me kripe,piper dhe leng limoni dhe servirini.

Vegla

 • tenxhere
 • sitë
 • tegan
 • lugë përzierje