Makarona kremoze me midhje dhe salcë kremi me verë të bardhë

Makarona kremoze me midhje dhe salcë kremi me verë të bardhë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

me midhje dhe salcë kremi me verë të bardhë është një klasik i vërtetë i kuzhinës italiane. Pjata është shumë e lehtë për t’u gatuar dhe shijon mrekullisht si një festë në Mesdhe. Salca e kremit të verës së bardhë i bën makaronat tepër të shijshme dhe kremoze.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Makarona kremoze me midhje dhe salcë kremi me verë të bardhë
Makarona kremoze me midhje dhe salcë kremi me verë të bardhë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

me midhje dhe salcë kremi me verë të bardhë është një klasik i vërtetë i kuzhinës italiane. Pjata është shumë e lehtë për t’u gatuar dhe shijon mrekullisht si një festë në Mesdhe. Salca e kremit të verës së bardhë i bën makaronat tepër të shijshme dhe kremoze.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj, Rosto | Menu: Enët me makarona, Vegjetariane | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

 • 400g makarona
 • 3 lugë gjelle gjalpë
 • 450g midhje me lëvozhgë, të ngrira
 • 150 gr kërpudha
 • 1 thelpi hudhër
 • 180 ml verë e bardhë, e thatë
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, për shije
 • 360 ml krem
 • barishte, për shije
 • lëng limoni, për shije

Udhëzime

 1. Shkrini midhjet.
 2. Gatijini makaronat në një tenxhere me ujë të kripur për rreth 12 minuta al dente dhe kullojini.
 3. Pastrojini, lani dhe thajini kërpudhat.
 4. Prisni në copa të mesme. hudhrat dhe grijme imet
 5. Nxehni 1 luge gjalp ne nje tigan te madh.
 6. Skuqini midhjet ne te per rreth 3 minuta, mbulojini dhe vendosini menjane ne nje ene.
 7. Fshijeni taven me peshqire kuzhine.
 8. Nxehni gjalpin e mbetur ne te.
 9. Përziejini kërpudhat për 3-5 minuta.
 10. Shtoni hudhrat, skuqini për 2-3 minuta.
 11. Deglazoni me verë të bardhë, rregulloni me kripë dhe piper.
 12. Shtoni midhjet dhe kremin. dhe ziejini për rreth 8-9 minuta të ziejnë.
 13. Lërini të ziejnë lehtë për 1-2 minuta.
 14. Palosni me kujdes makaronat.
 15. Lërini të gjitha të ziejnë për rreth 1 minutë.
 16. Spërkatni makaronat me midhje dhe salcë kremi të verës së bardhë me barishte të grira dhe shtoni lëngun e limonit të shtrydhur fllad.
 17. Pjata e përfunduar Sherbejeni te ngrohte menjehere.

Nëse dëshironi, makaronat mund t’i spërkatni me parmixhan të grirë.

Vegla

 • peshë kuzhine
 • kupa matëse
 • lugë gjelle
 • tavë
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • sitë
 • tavë
 • spatula
 • tas