Makarona kremoze me salcë arra, hudhër dhe parmixhan

Makarona kremoze me salcë arra

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Dëshironi një pjatë të ndryshme? Receta për salcën e pazakontë të arrave vjen nga Italia veriore. Petët kanë shije tepër të butë, kremoze dhe të shijshme. Dhe përgatitja është shumë e thjeshtë – gjithçka që duhet të keni gati janë disa përbërës dhe një kohë e shkurtër përgatitjeje.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Makarona kremoze me salcë arra
Makarona kremoze me salcë arra

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Dëshironi një pjatë të ndryshme? Receta për salcën e pazakontë të arrave vjen nga Italia veriore. Petët kanë shije tepër të butë, kremoze dhe të shijshme. Dhe përgatitja është shumë e thjeshtë – gjithçka që duhet të keni gati janë disa përbërës dhe një kohë e shkurtër përgatitjeje.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Enët kryesore, Pjata pastë | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

 • 30 g parmixhano
 • 1 fetë bukë të bardhë
 • 5 lugë gjelle qumësht
 • 220 g makarona, p.sh. penne
 • kripë sipas shijes
 • 80 g arra
 • 1 thelpi hudhër
 • 2 lugë vaj ulliri
 • e zezë piper, për shije
 • qipe, për shije

Udhëzime

 1. Parmixhanonë grini në rende të imët.
 2. Bekën e bardhë e vendosni në një enë të vogël.
 3. I derdhni qumështin dhe i lëmë të ziejnë për rreth 5-6 minuta.
 4. Makaronat i ziejmë në ujë të vluar me kripë sipas sipas udhëzimeve në pako, por zvogëlojeni kohën e gatimit me 1 minutë.
 5. Thërrmoni parmixhanin, arrat dhe hudhrat në një procesor ushqimi.
 6. Shtypni bukën e lagur dhe thërrmoni pak me duar.
 7. Shtojeni bukën në përzierjen e arrave dhe e përziejmë në procesorin e ushqimit.
 8. Pasi i kullojmë makaronat, i ziejmë për rreth. Rezervojmë një filxhan ujë me makaronat dhe i lëmë mënjanë.
 9. Arrës i shtojmë vaj ulliri, 4-5 lugë ujë të rezervuar për makaronat, kripë dhe piper. përzierjen në procesorin e ushqimit dhe përziejmë që të formohet një salcë me arrat.
 10. Makaronat i vendosim sërish në tenxhere, i hedhim sipër salcën e arrave dhe i përziejmë.
 11. Mkaronat i ziejmë për rreth 1-2 minuta duke i trazuar, duke shtuar gradualisht pak makarona ujë derisa salca të ketë një konsistencë kremoze.
 12. Spërkatni makaronat me qiqra përpara se t’i shërbeni.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • rende
 • tas
 • tavë
 • përpunues ushqimi