Makarona me kanterela dhe pulë në një salcë kremoze

4 persona | 60 minuta

Kërpudha aromatike, pulë e shijshme dhe një salcë kremi, verë dhe trumzë me makarona. Një pjatë e hollë por e thjeshtë që është perfekte për stinën e vjeshtës.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Makarona me kanterela dhe pulë në një salcë kremoze
Makarona me kanterela dhe pulë në një salcë kremoze

4 persona | 60 minuta

Kërpudha aromatike, pulë e shijshme dhe një salcë kremi, verë dhe trumzë me makarona. Një pjatë e hollë por e thjeshtë që është perfekte për stinën e vjeshtës.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 350 gr fileto pule
 • kripë, për shije
 • piper, për shije
 • 3 lugë miell
 • 350 g lugë vaj vegjetal
 • 2 lugë gjelle gjalpë
 • 2 thelpinj hudhër
 • 60 ml verë të bardhë , te thata
 • 240 ml lëng pule
 • 120 ml krem
 • Trumë, sipas shijes
 • 200 g spageti

Udhëzime

 1. Prisni fileton e pulës në copa të vogla.
 2. Rrezojeni me kripë dhe piper dhe spërkatni me 2 lugë miell.
 3. Shpëlajini kërpudhat.
 4. Prisni kërpudhat e mëdha në gjysmë ose në katërsh.
 5. Në një tigan mbi mesatare -Nxehtësia e lartë Nxehni vajin dhe gjysmën e gjalpit.
 6. Skuqni fileton e pulës për rreth 7-10 minuta dhe transferojeni në një pjatë.
 7. Gjalpin e mbetur shtoni në të njëjtën tigan.
 8. Skuqini pulat në të për 15 minuta , më pas shtoni hudhrën e grirë.
 9. Skuqini edhe për 30 sekonda.
 10. Kërpudhat ia shtoni fileton e pulës, e spërkatni me miell dhe i trazoni.
 11. Deglazoni me verën dhe shtoni lëngun, kremin dhe trumzën. nje zierje dhe kaurdisim per 3-5 minuta.
 12. Rrezojini me kripe dhe piper.
 13. Spageti i ziej al dente dhe i kulloi ne kullese.
 14. Makaronat i shtojme ne salce dhe i trazojme.

Vegla

 • thikë
 • tegan
 • sitë
 • tenxhere
 • lugë përzierje