Makarona perfekte në një salcë kremoze me hudhër dhe djathë

Makarona perfekte në një salcë kremoze me hudhër dhe djathë

Porcione: 3 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Të mbuluara me një salcë të trashë, kremoze me një nuancë hudhre dhe një notë të ndritshme limoni, këto të shijshme janë gati në vetëm 15 minuta. Çdo dashnor i makaronave do ta vlerësojë këtë recetë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Makarona perfekte në një salcë kremoze me hudhër dhe djathë
Makarona perfekte në një salcë kremoze me hudhër dhe djathë

Porcione: 3 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Të mbuluara me një salcë të trashë, kremoze me një nuancë hudhre dhe një notë të ndritshme limoni, këto të shijshme janë gati në vetëm 15 minuta. Çdo dashnor i makaronave do ta vlerësojë këtë recetë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj, Rosto | Menu: enët e brumit | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

 • 2 thelpinj hudhër
 • 1 limon
 • 3-4 degë majdanoz
 • 360 g spageti
 • Kripë, sipas shijes
 • 2 lugë vaj ulliri
 • 100 ml krem
 • Parmixhano, sipas shijes, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Qurojme hudhren dhe e shtypim me thike.
 2. Kurreni holle lekuren e limonit dhe shtrydhni lengun.
 3. Prisni holle majdanozin.
 4. Makaronat i ziejme ne uje te vluar me kripe, 2 minuta me pak se pako thotë.
 5. Ndërkohë ngrohni vajin e ullirit në një tigan.
 6. Skuqni hudhrën për 1 minutë.
 7. Shtoni lëngun e limonit dhe vazhdoni zierjen për 1 minutë.
 8. Shtoni kremin e ngrohtë, lëkurën e limonit, majdanozin dhe kripën. pan.
 9. Përziejini së bashku dhe 2 minuta më vonë shtoni Hiqni hudhrën.
 10. Vendosni edhe spageti në tigan dhe shtoni 3 deri në 4 lugë gjelle nga uji i zierjes.
 11. Sipas dëshirës spërkatni parmixhanin sipër makaronave.
 12. Makarona në të Servireni salcën e kremit menjëherë.

Vegla

 • thikë
 • pan
 • tigan