Makarona perfekte në një salcë kremoze me hudhër dhe djathë

Makarona perfekte në një salcë kremoze me hudhër dhe djathë

Të mbuluara me një salcë të trashë, kremoze me një nuancë hudhre dhe një notë të ndritshme limoni, këto të shijshme janë gati në vetëm 15 minuta. Çdo dashnor i makaronave do ta vlerësojë këtë recetë.

Ju lutemi vlerësoni recetën

5 yje nga 4 vota

Përbërësit

 • 2 thelpinj hudhër
 • 1 limon
 • 3-4 degë majdanoz
 • 360 g spageti
 • Kripë, sipas shijes
 • 2 lugë vaj ulliri
 • 100 ml krem
 • Parmixhano, sipas shijes, sipas dëshirës

Udhëzimet

 1. Qurojme hudhren dhe e shtypim me thike.
 2. Kurreni holle lekuren e limonit dhe shtrydhni lengun.
 3. Prisni holle majdanozin.
 4. Makaronat i ziejme ne uje te vluar me kripe, 2 minuta me pak se pako thotë.
 5. Ndërkohë ngrohni vajin e ullirit në një tigan.
 6. Skuqni hudhrën për 1 minutë.
 7. Shtoni lëngun e limonit dhe vazhdoni zierjen për 1 minutë.
 8. Shtoni kremin e ngrohtë, lëkurën e limonit, majdanozin dhe kripën. pan.
 9. Përziejini së bashku dhe 2 minuta më vonë shtoni Hiqni hudhrën.
 10. Vendosni edhe spageti në tigan dhe shtoni 3 deri në 4 lugë gjelle nga uji i zierjes.
 11. Sipas dëshirës spërkatni parmixhanin sipër makaronave.
 12. Makarona në të Servireni salcën e kremit menjëherë.

Utils

 • thikë
 • pan
 • tigan

Recetat e fundit