Makarona të shijshme italiane me bajame dhe kanellë

Makarona të shijshme italiane me bajame dhe kanellë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 22 minuta

Makaronat me bajame me gëzof me bajame të bluara janë klasikët e njohur të biskotave. Kanë shije të lëngshme, me gëzof dhe janë tepër të shijshme me kanellë dhe ju duhen vetëm disa përbërës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Makarona të shijshme italiane me bajame dhe kanellë
Makarona të shijshme italiane me bajame dhe kanellë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 22 minuta

Makaronat me bajame me gëzof me bajame të bluara janë klasikët e njohur të biskotave. Kanë shije të lëngshme, me gëzof dhe janë tepër të shijshme me kanellë dhe ju duhen vetëm disa përbërës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, pastë | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

 • 2 të bardha veze
 • 80 g sheqer
 • 175 g bajame të bluara
 • 1 lugë kanellë

Udhëzime

 1. Rrihni të bardhat e vezëve.
 2. Shtojeni sheqerin tek të bardhat.
 3. Shtoni kanellën dhe bajamet e bluara.
 4. Përziejini të gjitha së bashku për të formuar një përzierje të bukur bajame.
 5. Përdorni dorën për të marrë një madhësi sa një arrë porcion dhe e japim formën e rrumbullakët.
 6. Vendoseni në tepsi dhe rrafshoni pak.
 7. Ose përdorni një lugë për të vendosur masën e bajameve në pjesë në një tepsi të shtruar me letër furre dhe rrafshoni.
 8. Vendosni një bajame ne mes te cdo makarone bajame.
 9. Makaronat 15-18 minuta ne Pjekim ne furre te parangrohur ne 180°.
 10. Serbejini makaronat e gatshme me kafe ose caj.

Të verdhat mund të përdoren për pasta të tjera, si biskota. Ju gjithashtu mund t’i bëni makaronat me thekon kokosi ose lajthi.

Vegla

 • përzierës dore
 • tas
 • lugë gjelle