Makarona të shijshme me kunguj të njomë të skuqur, kërpudha dhe vaj tartufi

Makarona të shijshme me kunguj të njomë të skuqur

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Një e thjeshtë mund të përgatitet shpejt me disa përbërës të zgjedhur si verë e bardhë, pluhur speci djegës dhe vaj tartufi dhe ende të përgatitet shpejt. Ka shije tepër të shijshme dhe ju mbush!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Makarona të shijshme me kunguj të njomë të skuqur
Makarona të shijshme me kunguj të njomë të skuqur

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Një e thjeshtë mund të përgatitet shpejt me disa përbërës të zgjedhur si verë e bardhë, pluhur speci djegës dhe vaj tartufi dhe ende të përgatitet shpejt. Ka shije tepër të shijshme dhe ju mbush!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj, Rosto | Menu: Enët kryesore, Pjata pastë | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

 • 250 g makarona
 • 1 kungull i njomë
 • ½ qepë
 • 1 thelpi hudhër
 • 200 g kërpudha, të freskëta
 • 2 lugë vaj ulliri
 • 1 majë spec djegës pluhur
 • kripë, sipas shijes
 • 30 ml verë e bardhë e thatë
 • 1 lugë vaj tartufi, për shije
 • 2-3 degë majdanoz, për shije
 • 20 g parmixhan, për shije

Udhëzime

 1. Makaronat i ziejmë në ujë të kripur sipas udhëzimeve të paketimit.
 2. Lani kungulleshkat dhe i presim në feta të holla.
 3. Qojmë qepën dhe hudhrën dhe i presim në kubikë të vegjël.
 4. Kërpudhat i kemi përgjysmë dhe i presim në copa. feta të holla.
 5. Nxehni vajin e ullirit në një tigan .
 6. Si fillim shtoni hudhrën dhe specin pluhur dhe kaurdisni për rreth 30 sekonda.
 7. Më pas shtoni qepët, kungujt dhe kërpudhat.
 8. Skuqini gjithçka së bashku në zjarr të lartë për rreth 3-4 minuta.
 9. Deglazoni me vere te bardhe dhe i shtoni sipas shijes Shtoni vaj tartufi.
 10. Petet i kulloni ne nje kullese duke rezervuar rreth 5-6 luge nga uji i zierjes.
 11. Më pas shtoni petët dhe ujin e zierjes. te tigani me perimet.
 12. USTrazojeni dhe ziejini për rreth 1 minutë.
 13. Mbi pjatën e makaronave spërkatni majdanoz të grirë dhe parmixhan të grirë sipas dëshirës dhe shërbejeni.

Vegla

 • tavë
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • kullese