Makarona të shpejta të Halloween me hudhër dhe salcë domate

2 persona | 13 minuta

Një makarona e bukur drithëruese gjithashtu me një fytyrë përbindëshi! Përgatitet shpejt dhe lehtë me spageti dhe salcë domate dhe zbukurohet me djathë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Makarona të shpejta të Halloween me hudhër dhe salcë domate
Makarona të shpejta të Halloween me hudhër dhe salcë domate

2 persona | 13 minuta

Një makarona e bukur drithëruese gjithashtu me një fytyrë përbindëshi! Përgatitet shpejt dhe lehtë me spageti dhe salcë domate dhe zbukurohet me djathë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

Bazë

 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 qepë, e vogël
 • 1 thelpi hudhër
 • 1 majë sheqer
 • 1 lugë gjelle pastë domate
 • 1 kallaj domate
 • borzilok, për shije
 • Kripë, për shije
 • Peper, për shije
 • 200 g spageti

Për të dekoruar

 • Djathë i tymosur, për shije
 • Djathë Grana Padano, i grirë, për shije
 • Kopër, për shije
 • Majdanoz, për shije

Udhëzime

 1. Prisni qepën dhe hudhrën dhe skuqini në vaj ulliri me pak sheqer.
 2. Shtoni pastën e domates, domatet e qëruara dhe borzilokun.
 3. Lëreni gjithçka të ziejë për 20 minuta në zjarr të ulët. salce me kripe dhe piper.
 4. Zilojini spagetet ne uje me kripe deri sa te al dente, kullojini dhe vendosini ne pjate.
 5. Hidhni salcen e domates mbi spageti ne forme rrethi.
 6. Zbukuroni fytyren me djathe dhe barishte si feste halloween përbindësh.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tenxhere
 • lugë
 • kullese