Manti me dumplings ruse të ziera me kunguj dhe qepë

Manti me dumplings ruse të ziera me kunguj dhe qepë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 100 minuta

Lëng dhe aromatik i shijshëm me mbushje kungujsh janë thjesht të shijshëm dhe të shijshëm. Shtimi i qepëve dhe hudhrave të skuqura dhe erëzave u jep peta një shije të mahnitshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Manti me dumplings ruse të ziera me kunguj dhe qepë
Manti me dumplings ruse të ziera me kunguj dhe qepë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 100 minuta

Lëng dhe aromatik i shijshëm me mbushje kungujsh janë thjesht të shijshëm dhe të shijshëm. Shtimi i qepëve dhe hudhrave të skuqura dhe erëzave u jep peta një shije të mahnitshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: avullimi | Menu: Enët e mishit, gatitë e pastë | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

Brumë

 • 1 vezë
 • 250 g ujë
 • 500 g miell
 • 1 lugë kripë

Mbushja

 • afërsisht 1-1.2 kg kungull
 • 2-3 qepë
 • 2-3 thelpinj hudhër
 • kripë, në shije
 • Qimon Zira, sipas shijes
 • nigella, qimnon i zi, sipas shijes
 • vaj, per lyerje

Udhëzime

Brumë

 1. Grumbulloni një brumë nga mielli, uji, veza dhe kripa.
 2. E lëmë brumin të pushojë i mbuluar për 15 minuta.

Mbushja

 1. Skuqini qepët dhe hudhrat e grira hollë në një tigan të nxehtë.
 2. Qëroni kungullin , qiteni dhe priteni ne kubik.
 3. Qepes i shtojme kungullin me hudhra dhe kripe.
 4. Rezojini me qimnon dhe qimnon te zi.
 5. Lërini perimet të ziejnë për 7-10 minuta.
 6. Ngrohim avulloren me uje te bollshem. .
 7. Raftet Lyejmë me vaj vegjetal.

Manti

 1. Brumin e ndajmë në tre pjesë.
 2. Nga brumi bëni 3 rrotulla salsiçesh dhe rolet i prisni në copa.
 3. I shtypni në rrathë dhe i holloni në një sipërfaqe pune të lyer me miell Rrotulloni në një rreth të barabartë.
 4. Vendosni një lugë gjelle nga përzierja e kungujve në secilin rreth.
 5. Lidhni skajet mbi mbushjen dhe kapni mesin.
 6. Tani kthejeni mantelin 90 gradë dhe kapeni nga të dyja anët në mënyrë që brumi të mbulojë plotësisht mbushjen e mbuluar.
 7. E kundërta Lidhni cepat në dyshe.
 8. Vendosni mantin në tepsi të lyer me yndyrë.
 9. I ziejini petat në avull për 45-50 minuta nën kapakun e mbyllur.

Manti me shije kungulli me salcë adjika ose kosi me barishte të freskëta.

Vegla

 • peshë kuzhine
 • tas
 • rrokullisje
 • tavë
 • lugë përzierje
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • avullore