Marmelatë me fruta portokalli me karrota dhe limon

Marmelatë me fruta portokalli me karrota dhe limon

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Ëmbëlsia e lehtë e karotave e kombinuar me portokallin ka shije të pazakontë dhe frutash. Kjo do të ketë shije të mrekullueshme si thjesht me çaj ashtu edhe si lyerje në një copë bukë. E ruajtur në kavanoza, kjo përzierje e ëmbël mund të shijohet gjatë gjithë dimrit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Marmelatë me fruta portokalli me karrota dhe limon
Marmelatë me fruta portokalli me karrota dhe limon

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Ëmbëlsia e lehtë e karotave e kombinuar me portokallin ka shije të pazakontë dhe frutash. Kjo do të ketë shije të mrekullueshme si thjesht me çaj ashtu edhe si lyerje në një copë bukë. E ruajtur në kavanoza, kjo përzierje e ëmbël mund të shijohet gjatë gjithë dimrit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Mëngjesi, Reçel | Kuzhina: Receta daneze

Përbërës

 • 500-600 g karrota
 • 500-600 g portokall
 • 1 limon
 • 750 g sheqer

Udhëzime

 1. Qrojini karotat dhe grijini ato në rende të trashë.
 2. E grini imët lëvozhgën e portokalleve dhe limonëve.
 3. Prisni mishin e agrumeve në copa të vogla.
 4. Hiqni farat.
 5. Vendoseni të gjithë në një tenxhere.
 6. Sheqeri derdhet.
 7. Lëreni masën të qëndrojë për 90 minuta.
 8. Vendosni tenxheren në sobë dhe masën e vendosni të vlojë.
 9. Lëreni të ziejë në zjarr të ulët për rreth 25 minuta.
 10. Përzieni herë pas here.
 11. Haqeni nga zjarri dhe grini përmbajtjen e tenxheres me blender dore.
 12. Më pas vëreni sërish të ziejë dhe vazhdoni zierjen për rreth 20 minuta.
 13. Përhapeni reçelin në kavanoza dhe mbylleni fort me kapak.
 14. Kthejini kavanozët e reçelit përmbys.
 15. Nën një batanije ose nën Lëreni të ftohet me një leckë.
 16. Duhet të merrni rreth një litër reçel.
 17. Shënoni marmelatë portokalli për mëngjes.

Vegla

 • qërues perimesh
 • grater
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tenxhere
 • blender
 • kavanoza reçeli