Marule e freskët e qengjit me domate, gjeldeti dhe krutona krokante

Marule e freskët e qengjit me domate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 37 minuta

Ky është një meze i thjeshtë dhe i lehtë me copa të shijshme mishi, domate të freskëta qershie dhe krutona të thekur krokante. Është një alternativë e shkëlqyer për sallatën e zakonshme Cezar. E përgatitur në pak minuta, është një zgjedhje e shkëlqyer për çdo vakt.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Marule e freskët e qengjit me domate
Marule e freskët e qengjit me domate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 37 minuta

Ky është një meze i thjeshtë dhe i lehtë me copa të shijshme mishi, domate të freskëta qershie dhe krutona të thekur krokante. Është një alternativë e shkëlqyer për sallatën e zakonshme Cezar. E përgatitur në pak minuta, është një zgjedhje e shkëlqyer për çdo vakt.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë, pjekje | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta daneze

Përbërës

 • 500 g fileto gjeldeti
 • Kripë, për shije
 • piper i zi, për shije
 • 1 lugë paprika e ëmbël
 • 2 lugë gjelle vaj luledielli
 • 200 g domate qershi
 • 3 feta bukë të bardhë
 • ½ lugë gjelle gjalpë
 • 5 lugë vaj ulliri
 • 2 lugë lëng limoni
 • 300 gr marule qengjit
 • parmixhan, sipas dëshirës, për servirje

Udhëzime

 1. Prisni filetot e gjelit në copa të trasha 10-15 mm.
 2. Spërkateni me kripë, piper dhe paprika nga të dyja anët.
 3. Ngrohni 1 lugë vaj luledielli në një tigan.
 4. Shtoni mishin, rreth 2- 3 minuta nga secila anë Skuqini derisa të gatuhet.
 5. Haqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet.
 6. Preni gjelin në copa të vogla.
 7. Qeni në çerek domatet dhe priteni bukën në kubikë të vegjël.
 8. Ngrohni vajin e mbetur të lulediellit dhe gjalpin në një tigan.
 9. Tastoni kubet e bukës duke i trazuar për 2 deri në 3 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë për të formuar krutonët.
 10. Hiqni krutonët dhe vendosini në një peshqir letre për të kulluar yndyrën e tepërt.
 11. Përzieni vajin e ullirit me lëng limoni në një tas dhe rregulloni me kripë dhe piper.
 12. Pastroni marulen e qengjit dhe vendoseni në një tas sallatë të cekët.
 13. Shpërndani copat e mishit, domatet qershi dhe krutonët mbi marulen e qengjit.
 14. Riqini sipër salcës.
 15. Spërkasim marulen e qengjit me parmixhan të grirë sipas dëshirës en dhe shijoni.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • lugë gjelle
 • tepsi
 • pjatë
 • tas