Marule e freskët me midhje, avokado dhe domate

Marule e freskët me midhje

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Ky salcë e lehtë me midhje, domate me lëng dhe salcë limoni kërkon vetëm 10 minuta për t’u përgatitur. Vërtet e shijshme dhe shumë e shijshme, sallata është një meze perfekte për të gjithë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Marule e freskët me midhje
Marule e freskët me midhje

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Ky salcë e lehtë me midhje, domate me lëng dhe salcë limoni kërkon vetëm 10 minuta për t’u përgatitur. Vërtet e shijshme dhe shumë e shijshme, sallata është një meze perfekte për të gjithë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Amerika Qendrore | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 3-4 domate
 • 1 avokado
 • 100 g marule
 • 200 g midhje, në vaj
 • 1 limon
 • 2-3 lugë vaj ulliri
 • kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • susam, për shije

Udhëzime

 1. Prisni domatet në copa të mesme dhe avokadon në copa më të vogla.
 2. Prisni përafërsisht gjethet e maruleve.
 3. Kulni vajin nga midhjet.
 4. Shtypni një lugë e gjysmë deri në dy lugë lëng nga limon.
 5. Përziejmë lëngun e limonit me vajin e ullirit.
 6. Në një tas sallatë vendosim midhjet, gjethet e marules, avokadon dhe domatet.
 7. Servozohemi me kripë dhe piper.
 8. Hidhni dressingun dhe spërkatni me farat e susamit.
 9. Përziejini gjethet e sallatës dhe shërbejini menjëherë.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • lugë
 • tas sallate