Marule qengji dimërore me mango dhe speca

Marule qengji dimërore me mango dhe speca

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 17 minuta

Një marule qengji e pasur me vitamina me portokall, mango dhe speca është e mrekullueshme në dimër. Kjo sallatë dimërore është e lehtë për t’u përgatitur dhe është një fillim i mrekullueshëm. Arrat e pishave të pjekura japin krisjen dhe aromën në sallatë dhe salca me uthull balsamike frutash me fiq jep erëzën e duhur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Marule qengji dimërore me mango dhe speca
Marule qengji dimërore me mango dhe speca

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 17 minuta

Një marule qengji e pasur me vitamina me portokall, mango dhe speca është e mrekullueshme në dimër. Kjo sallatë dimërore është e lehtë për t’u përgatitur dhe është një fillim i mrekullueshëm. Arrat e pishave të pjekura japin krisjen dhe aromën në sallatë dhe salca me uthull balsamike frutash me fiq jep erëzën e duhur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Receta me video, Sallata, Vegan, Vegjetariane | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 100 g marule qengjit
 • 1 portokall
 • 1 mango
 • 1 grusht boronica
 • 1 piper zile, piper i vogel, i kuq ose me maje
 • 1 spec zile, piper i vogel, i verdhe ose me maje
 • qepe te njoma, per shije
 • 2 lugë gjelle arra pishe
 • krem balsamiko, me fiq, sipas shijes
 • Vaj arre, sipas shijes

Udhëzime

 1. Pastroni marulen e qengjit dhe vendosini në një tas.
 2. Pjeqini arrat e pishës në një tigan.
 3. Prisni specat në rripa, qëroni portokallin dhe mangon dhe pritini në copa sa një kafshatë.
 4. Zgjidhni boronicat.
 5. Prisni qepët në rrathë.
 6. Përhapeni specat, mangon, portokallin, boronicat dhe qepët e thara mbi marulen e qengjit dhe spërkatni sipër arrat e pishës.
 7. Sallatën e zbukuroni me salcë vaj balsamik përpara se ta shërbeni dhe e servirim.

Vegla

 • tas
 • pan
 • rrahës
 • thikë
 • dërrasë prerëse