Marule qengji me boronica, speca dhe salcë mustardë mjalti

Marule qengji me boronica

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Marulja e qengjit është një sallatë e shëndetshme dimri për stinën e ftohtë. Me boronica, speca dhe kokrra shege ka shije shume frute dhe krokante ne te njejten kohe. Thjesht përzieni të gjithë përbërësit së bashku dhe shërbejeni me një salcë mustardë mjalti.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Marule qengji me boronica
Marule qengji me boronica

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Marulja e qengjit është një sallatë e shëndetshme dimri për stinën e ftohtë. Me boronica, speca dhe kokrra shege ka shije shume frute dhe krokante ne te njejten kohe. Thjesht përzieni të gjithë përbërësit së bashku dhe shërbejeni me një salcë mustardë mjalti.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Receta me video, Sallata | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 80-100 gr marule qengjit
 • 200 gr boronica
 • 1 spec me majë
 • korra shege, sipas shijes
 • Qëpët e pranverës, sipas shijes
 • 2 lugë vaj ulliri
 • 2 lugë gjelle ujë
 • 1 lugë uthull
 • 1 lugë mustardë
 • 1 lugë mjaltë
 • fara hithre, për shije
 • rrënjë luleradhiqe, për shije
 • 1 majë kripë
 • piper, për shije

Udhëzime

 1. Lani marulen e qengjit dhe thajeni në një tjerrëse sallate.
 2. Prisni specat me majë.
 3. Prisni qepët e pulës në rrathë.
 4. Shtroni marulen e qengjit në një tas sallatë të sheshtë.
 5. Shpërndani specat dhe pranverën rrathët e qepës mbi sallatë.
 6. Boronicat, kokrrat e shegës dhe ato të pjekura Shpërndani sipër arrat e pishës.
 7. Përzieni salcën e sallatës me vaj ulliri, ujë, uthull, mustardë, mjaltë, pak kripë dhe piper dhe shpërndajeni sipër sallatë.

Als Salateinlage passen auch kleine Croûtons rein.

Vegla

 • tjerrës sallate
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas sallatë
 • lugë
 • tas