Marzipan i stolisur me rrush të thatë, fruta të ëmbëlsuara dhe arra

Marzipan i stolisur me rrush të thatë

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 220 minuta

Një marzipan i mrekullueshëm shtëpiak i pjekur me fruta të ëmbëlsuara dhe arra. Marzipani e bën atë vërtet të lëngshëm dhe të shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Marzipan i stolisur me rrush të thatë
Marzipan i stolisur me rrush të thatë

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 220 minuta

Një marzipan i mrekullueshëm shtëpiak i pjekur me fruta të ëmbëlsuara dhe arra. Marzipani e bën atë vërtet të lëngshëm dhe të shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 400 g pastë marzipan
 • 120 ml konjak
 • 350 g rrush të thatë
 • 250 g arra, të grira
 • 250 g fruta të ëmbëlsuara
 • 1 kg miell gruri
 • 60 g maja
 • 500 ml qumësht
 • 180 g sheqer
 • 400 g gjalpë, i zbutur
 • kanellë, sipas dëshirës
 • 100 g sheqer pluhur
 • 100 g gjalpë

Udhëzime

 1. Rrushin e njomni në konjak.
 2. Prisni frutat e ëmbëlsuara dhe arrat.
 3. Tërmoni majanë e freskët në një tas.
 4. Shtoni 1 lugë çaji sheqer.
 5. Siteni në 250 gr miell.
 6. Hidhni një sasi të vogël qumësht i ngrohtë
 7. Përpunoni gjithçka në një brumë tharmi.
 8. E vendosim brumin në një enë, e mbulojmë dhe e lëmë të pushojë për 30 minuta.
 9. Shto qumështin e mbetur në brumë.
 10. Shto sheqerin.
 11. Hidhet gjalpi i shkrirë.
 12. Shtoni miellin e mbetur
 13. Shtoni konjakun nga rrushi i thatë.
 14. Shtoni frutat e sheqerosura dhe arrat.
 15. Rrushi i thatë me miell të lehtë dhe shtoni në përbërësit e mbetur.
 16. Grumbulloni brumin, mbulojeni dhe lëreni të pushojë për 1 orë.
 17. Larkojeni brumin Hiqeni nga tasi dhe vendoseni në një tavolinë të lyer me miell.
 18. Prejeni brumin në gjysmë dhe hapeni në formë katrore (20 x 25 cm) 1 cm të trasha.
 19. Forma marzipanin në formë roleje.
 20. Vendosni rrotullën e marzipanit në mes të anës së gjatë të brumit të tharmit.
 21. E vendosim stollenin ne tepsi te shtruar me leter furre.
 22. E lyejme me uje te ngrohte dhe e leme te qendroje per 30 minuta.
 23. Pjekim marzipanin ne 200 grade per rreth 60 minuta.
 24. Nxirreni stollen nga furre dhe menjehere e lyejme me gjalpin e shkrire.
 25. Lejme Stollen te ftohet dhe e sperkasim bujarisht me sheqer pluhur.

Den Stollen am besten luftdicht verpackt 1 Woche ziehen lassen.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • tas
 • furçë kuzhine
 • okllakë
 • shaker sheqeri me krem