Medaljone me lëng derri në salcë kërpudhash me verë dhe krem

Medaljone me lëng derri në salcë kërpudhash me verë dhe krem

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 37 minuta

fillimisht skuqen veçmas dhe më pas zihen në salcë. Kjo do t’i bëjë medaljonet shumë të buta dhe të lëngshme. Vera dhe kremi i shtojnë shije dhe shije të pabesueshme gjellës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Medaljone me lëng derri në salcë kërpudhash me verë dhe krem
Medaljone me lëng derri në salcë kërpudhash me verë dhe krem

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 37 minuta

fillimisht skuqen veçmas dhe më pas zihen në salcë. Kjo do t’i bëjë medaljonet shumë të buta dhe të lëngshme. Vera dhe kremi i shtojnë shije dhe shije të pabesueshme gjellës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gat, Rosto | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta holandeze

Përbërës

 • 600g miell derri
 • 2 lugë gjelle vaj vegjetal
 • 250 g kërpudha
 • 1 qepë
 • 2 thelpi hudhër
 • 1 lugë gjelle miell
 • 100 ml verë e bardhë, e thatë
 • 400 ml lëng pule
 • Kripë, sipas shijes
 • E zezë piper , per shije
 • krem, per shije

Udhëzime

 1. Shpëlajeni ijën e derrit, thajeni dhe priteni në feta 2.5 cm.
 2. Qëroni qepën dhe hudhrën.
 3. Prisni kërpudhat dhe qepën në copa të vogla.
 4. Shtypni hudhrën.
 5. Ngrohni vajin vegjetal në një tigan mbi zjarr mesatar
 6. Skuqini medaljonet për 2-3 minuta nga secila anë, më pas kaloni në një pjatë.
 7. Në të njëjtin tigan kaurdisni kërpudhat dhe qepët për 6 deri në 10 minuta.
 8. Shtoni hudhrat dhe gatuajeni edhe për 1 minutë të tjera.
 9. Spërkateni me miell dhe përziejini mirë.
 10. Përziejini verën dhe ziejini edhe për 2 minuta të tjera.
 11. Shtoni lëngun duke e përzier. medaljet e derrit në tigan dhe vazhdoni të gatuani për rreth 10 minuta ose më shumë. Koha mund të ndryshojë në varësi të madhësisë së copave.
 12. Silojeni me krem, përzieni dhe hiqeni nga zjarri një ose dy minuta më vonë
 13. Shërbejini medaljonet e derrit me një pjatë anësore sipas dëshirës tuaj.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • shtypja e hudhrës
 • tavë