Medaljone të skuqura derri me hudhër dhe mustardë në një salcë kremi

Medaljone të skuqura derri me hudhër dhe mustardë në një salcë kremi

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Kjo e skuqur është një pjatë e thjeshtë por e shijshme me një aromë delikate të hudhrës dhe barishteve provansale. Përgatitja është relativisht e shpejtë dhe mishi në salcën kremoze ka shije tepër të shijshme. Duhet ta provoni patjetër këtë recetë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Medaljone të skuqura derri me hudhër dhe mustardë në një salcë kremi
Medaljone të skuqura derri me hudhër dhe mustardë në një salcë kremi

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Kjo e skuqur është një pjatë e thjeshtë por e shijshme me një aromë delikate të hudhrës dhe barishteve provansale. Përgatitja është relativisht e shpejtë dhe mishi në salcën kremoze ka shije tepër të shijshme. Duhet ta provoni patjetër këtë recetë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 450g fileto mishi i derrit
 • kripë, për shije
 • piper i zi, për shije
 • 2-3 lugë miell
 • 2 thelpinj hudhër
 • 1 lugë gjelle vaj vegjetal
 • 2 lugë gjelle gjalpë
 • ½ lugë mustardë dijon, ose mustardë kokërr
 • 60 ml lëng pule
 • ½ lugë gjelle përzierje barishte provansale
 • 240 ml krem
 • 2-3 degë majdanoz

Udhëzime

 1. Prisni fileton e derrit në medalje 2 deri në 3 cm të trasha.
 2. Spërkateni me kripë dhe piper nga të dyja anët dhe lyeni me miell.
 3. Qëroni dhe grijeni hudhrën hollë.
 4. Ngrohni vajin vegjetal dhe gjalpin në një skuqje tigan.
 5. Medaillons Skuqini për 3 minuta nga secila anë derisa të gatuhet.
 6. Hqini nga tigani dhe vendoseni në një pjatë.
 7. Shtoni hudhrën, mustardën, lëngun dhe barishtet provinciale në të njëjtin tigan.
 8. Hidhni salcën , duke e perzier per 1 minute Pergatisim.
 9. Shtojme kremin dhe vazhdojme zierjen per 2 minuta.
 10. Kthejeni mishin e derrit ne tigan, lyejme me kripe dhe piper.
 11. Lëreni të ziejë për 5 minuta.
 12. Shërbejeni mishin e derrit te skuqur. medaljone ne salce kremi, te zbukuruara me majdanoz.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • pjatë