Mëlçitë e pjekura të pulës me mollë, qepë dhe hudhër

Mëlçitë e pjekura të pulës me mollë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Kjo recetë përfshin disa eksperimente. Ena e zakonshme e tavës zëvendësohet me një enë qelqi të zakonshme dhe piqet në të me mollët dhe qepët. Si rezultat, pjata do të jetë shumë aromatike, dhe shija do të jetë tepër e shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Mëlçitë e pjekura të pulës me mollë
Mëlçitë e pjekura të pulës me mollë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Kjo recetë përfshin disa eksperimente. Ena e zakonshme e tavës zëvendësohet me një enë qelqi të zakonshme dhe piqet në të me mollët dhe qepët. Si rezultat, pjata do të jetë shumë aromatike, dhe shija do të jetë tepër e shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Piqem | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta moldave

Përbërës

 • 500 gr mëlçi pule
 • Kripë, për shije
 • Piper i zi, për shije
 • Hudherë, sipas shijes, e tharë dhe e grirë
 • 1 mollë
 • 1 qepë
 • 1 lugë gjelle gjalpë
 • barishte, për shije

Udhëzime

 1. Shpëlajeni mëlçinë dhe priteni në copa.
 2. Përziejini me kripë, piper dhe hudhra.
 3. Mollën e grijeni dhe e prisni në copa.
 4. Qëroni qepën dhe e prisni në gjysmë rrathë.
 5. Vendosni pak qepë, mollë dhe mëlçi në një kavanoz 1- Vendoseni në një kavanoz litërsh.
 6. Vazhdoni shtresimin dhe mbushni kavanozin deri në majë.
 7. Shtoni pak gjalpë.
 8. Mbuloni kavanozin me letër alumini dhe vendoseni në një furrë të ftohtë.
 9. Vendosni temperaturën në 190°C dhe piqni për 30 minuta piqni.
 10. Fikni furrën, por mos e hapni.
 11. Lëreni kavanozin edhe për 10-15 minuta.
 12. Vendosni mëlçitë e pulës së pjekur në një pjatë dhe spërkatni me të grira të grira. barishte.

Vegla

 • Thikë
 • Dërrasë prerës
 • Kavanoz një litër