Mëngjesi i ëmbël me syrniki – topa kuarku me kajsi

Mëngjesi i ëmbël me syrniki - topa kuarku me kajsi

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Syrniki – topat e gjizës me kajsi është një trajtim popullor rus. Si ta shijoni këtë klasik? Thjesht shtoni disa fruta me lëng të stinës. Dhe gati është mëngjesi me shijen e verës. Jo vetëm që kanë shije të shijshme, por bëjnë përshtypje edhe vizualisht!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Mëngjesi i ëmbël me syrniki - topa kuarku me kajsi
Mëngjesi i ëmbël me syrniki - topa kuarku me kajsi

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Syrniki – topat e gjizës me kajsi është një trajtim popullor rus. Si ta shijoni këtë klasik? Thjesht shtoni disa fruta me lëng të stinës. Dhe gati është mëngjesi me shijen e verës. Jo vetëm që kanë shije të shijshme, por bëjnë përshtypje edhe vizualisht!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: pjekje | Menu: mëngjes | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 500 g kuark, kuark rus
 • 1 vezë
 • 3-4 lugë sheqer
 • 1 majë kripë
 • 120 g miell
 • 4-6 kajsi
 • 5-6 lugë vaj vegjetal

Udhëzime

 1. Shtyjeni kuarkun në një sitë të imët ose bëjeni pure me një mikser dore derisa të bëhet një masë homogjene.
 2. Vezën, sheqerin dhe kripën e vendosni në një enë dhe i përzieni së bashku.
 3. Më pas shtoni në kuark dhe përzieni mirë.
 4. Më pas spërkatni 100 gr miell në një sitë dhe përziejini mirë.
 5. Lani kajsitë, i kullojini, i grijini dhe i prisni në feta të mëdha.
 6. Lyeni duart me pak vaj vegjetal dhe formoni një top nga përafërsisht 2-3 lugë brumë kuarku , më pas rrafshoni Shtypeni për të krijuar një bukë të hollë.
 7. Vendosni 2-3 feta kajsie në mes të petës dhe mbyllni skajet.
 8. Më pas mbështilleni bukën e kuarkut në miell nga të gjitha anët.
 9. Përgatitni copat e mbetura të kuarkut në këtë mënyrë.
 10. Nxehni furrën në 200° C.
 11. Rreshtoni një fletë pjekjeje me letër pjekjeje.
 12. Ngrohni 4-5 lugë vaj vegjetal në një tigan.
 13. Syrniki të skuqet për rreth 2-3 minuta nga secila anë derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.
 14. Më pas vendosim në tepsi dhe përpara furra e parangrohur per rreth 10-12 minuta.

Në mënyrë që syrniki të mbajë formën e tyre më mirë, mund ta mbështillni kuarkun me një peshqir të pastër pëlhure përpara se ta përpunoni dhe ta varni mbi një tas për rreth 2-3 orë në mënyrë që hirra e tepërt të kullojë.

Vegla

 • Fletë pjekje
 • Letër pjekje
 • Sitë ose mikser dore
 • Thisk
 • Tavë