Merluci i pjekur me perime në pako letre për pjekje

Merluci i pjekur me perime në pako letre për pjekje

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Ajo bën përshtypje me mishin e saj të butë dhe konsistencën e lëngshme. Peshku i zier në avull me domate, ullinj dhe hudhër është shumë aromatik dhe i shijshëm në pako letre për pjekje.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Merluci i pjekur me perime në pako letre për pjekje
Merluci i pjekur me perime në pako letre për pjekje

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Ajo bën përshtypje me mishin e saj të butë dhe konsistencën e lëngshme. Peshku i zier në avull me domate, ullinj dhe hudhër është shumë aromatik dhe i shijshëm në pako letre për pjekje.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: enët e peshkut | Kuzhina: Receta mesdhetare

Përbërës

 • 2 domate
 • 120 gr ullinj pa koriza
 • 1 qepe
 • 2 thelpinj hudhre
 • 450 gr fileto merluci
 • Kripë, sipas shijes
 • Piper i zi, sipas shijes
 • Oregano, i tharë, sipas shijes
 • 2 lugë gjelle të bardhë vere e thate
 • 2 luge vaj ulliri

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 220°C.
 2. Preni domatet në kubikë dhe ullinjtë i prisni në rrathë.
 3. Qëroni qepujt dhe hudhrat dhe i prisni imët.
 4. Prisni filetot e peshkut në dysh dhe spërkatni të dyja anët me kripë dhe piper .
 5. Dy Prisni copa te medha letre per pjekje dhe shtrini ato.
 6. Vendosni peshkun ne leter dhe siper shperndani perimet.
 7. Sperkateni me rigon.
 8. Më pas spërkatni me verë dhe vaj ulliri.
 9. Vulosni letrën në pako.
 10. Pako merluc peshku në të parangrohur Piqni në furrë për 10 deri në 15 minuta derisa të zbuten.
 11. Hapni paketat, rregulloni në një pjatë dhe shërbejini menjëherë.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • fletë pjekje