Merluci i pjekur me presh, salcë kosi dhe djathë

Merluci i pjekur me presh

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Një peshk aromatik në salcë kosi dhe nën një kore djathi të kuqërremtë është gjithmonë një sukses. Merluci do të jetë i lëngshëm dhe i butë. Receta është shumë e thjeshtë dhe edhe një fillestar do të jetë në gjendje ta përgatisë atë pa asnjë problem.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Merluci i pjekur me presh
Merluci i pjekur me presh

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Një peshk aromatik në salcë kosi dhe nën një kore djathi të kuqërremtë është gjithmonë një sukses. Merluci do të jetë i lëngshëm dhe i butë. Receta është shumë e thjeshtë dhe edhe një fillestar do të jetë në gjendje ta përgatisë atë pa asnjë problem.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Piqem | Menu: enët e peshkut | Kuzhina: Receta ukrainase

Përbërës

 • 500-600 gr fileto merluci
 • Kripë, për shije
 • Piper i zi, për shije
 • 1-3 lugë vaj vegjetal
 • 1-2 presh
 • 200 g salcë kosi
 • 100 gr djathë
 • barishte, per shije

Udhëzime

 1. Shpëlajni filetot e merlucit në ujë të ftohtë, thajini dhe ndani në copa të vogla.
 2. Kripë dhe piper nga të dyja anët.
 3. Më pas vendosini në një tavë të lyer me vaj.
 4. Prisni preshin në rrathë të hollë dhe ia shtoni peshkut .
 5. Kosi mbi të Përhapeni masën dhe përziejeni mirë.
 6. Djathin e grini trashë dhe e spërkatni.
 7. Pjekim peshkun në temperaturën 180°C për rreth 20 minuta.
 8. Spërkateni merlucin e grirë me barishte të grira përpara duke shërbyer.

Në vend të preshit mund të përdoret edhe qepa.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • rende