Merluci i pjekur në pjekje krokante me limon dhe djathë

Merluci i pjekur në pjekje krokante me limon dhe djathë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Korja me barishte pikante në këtë recetë jo vetëm që i jep një shije të veçantë, por gjithashtu e bën fileton shumë lëng dhe të butë. Kjo pjatë është shumë e thjeshtë dhe e lehtë për t’u përgatitur dhe ka shije tepër të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Merluci i pjekur në pjekje krokante me limon dhe djathë
Merluci i pjekur në pjekje krokante me limon dhe djathë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Korja me barishte pikante në këtë recetë jo vetëm që i jep një shije të veçantë, por gjithashtu e bën fileton shumë lëng dhe të butë. Kjo pjatë është shumë e thjeshtë dhe e lehtë për t’u përgatitur dhe ka shije tepër të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Piqem | Menu: enët e peshkut | Kuzhina: Receta baltike

Përbërës

 • 1 limon
 • 2 lugë gjelle gjalpë
 • 50-60 g thërrime buke
 • ½ lugë hudhër pluhur
 • ¼ lugë paprika pluhur
 • 500-600 g fileto merluci
 • ½ lugë kripë
 • ¼ lugë piper i zi
 • 30 -40 gr parmixhan, i grirë, sipas shijes
 • majdanoz, i freskët ose i tharë, për shije

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 220°C në nxehtësinë e sipërme/poshtë.
 2. Rreshtoni një tavë me letër pjekjeje.
 3. Lëjeni merlucin, thajeni dhe priteni në pjesë.
 4. Rrezojeni me kripë dhe piper dhe vendoseni në tavë gjellë.
 5. Nga limoni Shtrydhni 2 lugë lëng.
 6. Shkrini gjalpin.
 7. Përzieni thërrimet e bukës me 1 lugë lëng limoni, gjalpin, hudhrën dhe pluhurin paprikë në një tas të vogël.
 8. Mund të shtoni të grirë parmixhano dhe i grire
 9. majdanoz deri ne pjekje nese deshironi, cfare e ben peshkun edhe me aromatik.
 10. Lydhini filetot e peshkut me leng limoni te mbetur.
 11. Siper shtroni peten dhe shtypni filetot e peshkut lehte ne bazen e enën e tavës.
 12. Pjekim merlucin në furrën e parangrohur për rreth 15 minuta derisa të bëhet krokant.
 13. Si shoqërues i merlucit të pjekur shkon në mënyrë perfekte me një sallatë të freskët me bagutë.

Vegla

 • peshë kuzhine
 • lugë gjelle
 • lugë çaji
 • dërrasë prerës
 • thikë
 • shtypje agrume
 • tas
 • tas
 • tavë