Merluci i zier në avull me perime, qumësht kokosi dhe barishte

Merluci i zier në avull me perime

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Kjo recetë është për të gjithë ata që duan të hanë peshk. I gatuar në avull me domate, qepë, speca, qumësht kokosi dhe paste domatesh është veçanërisht e shijshme dhe e lëngshme. Një kombinim i mrekullueshëm për drekë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Merluci i zier në avull me perime
Merluci i zier në avull me perime

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Kjo recetë është për të gjithë ata që duan të hanë peshk. I gatuar në avull me domate, qepë, speca, qumësht kokosi dhe paste domatesh është veçanërisht e shijshme dhe e lëngshme. Një kombinim i mrekullueshëm për drekë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: pjekje, zierje | Menu: enët e peshkut | Kuzhina: Receta rumune

Përbërës

 • 350-400 g domate qershi, ose domate të zakonshme
 • 1 qepë
 • ½ piper
 • 700-800 g fileto merluci
 • 2 thelpinj hudhra
 • 2 lugë vaj vegjetal
 • 120-150 ml qumësht kokosi
 • 2 lugë paste domate
 • kripë, për shije
 • piper i zi, për shije
 • barishte, për shije
 • 60-70 ml salcë kosi, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Qërojini të gjitha perimet.
 2. Prisni domatet në gjysmë.
 3. Qepën në gjysmë ose çerek unaza, copëtoni hudhrën.
 4. Prisni specat në rripa dhe merlucin në copa të vogla.
 5. Ngrohni vajin në një tigan mbi mesatare nxehtësi të lartë
 6. Skuqni qepën për 3 deri në 4 minuta.
 7. Shtoni hudhrën dhe gatuajeni për 30 sekonda të tjera.
 8. Shtoni domatet dhe përzieni mirë.
 9. Shtoni qumështin e kokosit, pastën e domates dhe sipas dëshirës. salcë kosi.
 10. Përziejmë dhe vazhdojmë për 3 minuta Ziejmë.
 11. Shtoni copat e merlucit.
 12. Redoseni me kripë dhe piper.
 13. E gatuajmë nën kapak për rreth 15 minuta.
 14. Në gjysmë të rrugës, kthejmë butësisht peshkun.
 15. Haqeni tiganin nga zjarri dhe spërkateni me barishtet e grira Spërkateni.
 16. Shërbejeni merlucin e përfunduar menjëherë.

Nëse përdoren domate hardhie ose domate romake, ato priten më së miri në copa të vogla.

Vegla

 • qëruese
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë