Meze me role proshutë me sallatë vezë dhe karota për natën e ndërrimit të viteve

Meze me role proshutë me sallatë vezë dhe karota për natën e ndërrimit të viteve

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Ky meze është vërtet mbresëlënës. E bërë nga vezë, karrota dhe majonezë, rrotullohet në feta të holla proshutë dhe shërbehet në një pjatë. Veza është meze perfekte për një tryezë festash.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Meze me role proshutë me sallatë vezë dhe karota për natën e ndërrimit të viteve
Meze me role proshutë me sallatë vezë dhe karota për natën e ndërrimit të viteve

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Ky meze është vërtet mbresëlënës. E bërë nga vezë, karrota dhe majonezë, rrotullohet në feta të holla proshutë dhe shërbehet në një pjatë. Veza është meze perfekte për një tryezë festash.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: pragu i vitit te ri | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Snacks | Kuzhina: Receta bullgare

Përbërës

 • 1-2 karota
 • 3 vezë
 • kopër, për shije
 • kripë,z për shije
 • piper i zi, për shije
 • majonezë, për shije
 • 200-250 g proshutë, në feta

Udhëzime

 1. Vendosni karotat dhe vezët në një tenxhere.
 2. Karotat të buta për rreth 25-30 minuta, vezët e forta për rreth 10 minuta.
 3. Lërini të dyja të ftohen dhe qëroni. vezët me thikë ose edhe grijini në rende të trashë.
 4. Në një enë vendosim karotat, vezët, koprën e grirë, kripën dhe piperin dhe i përziejmë me majonezën.
 5. Sido copë proshutë vendosim mbushjen.
 6. Kthejeni në role dhe sigurojeni me hell ose kruajtëse dhëmbësh.
 7. Rrotulla me proshutë Rregulloni në një pjatë me sallatën me vezë dhe më pas shërbejeni.

Vegla

 • pan
 • rende
 • thikë
 • tas