Misër aromatike në kalli me vaj hudhre nga furra

6 persona | 50 minuta

Gjalpi aromatik me hudhër dhe trumzë dhe djathi pikant plotësojnë në mënyrë të përkryer shijen delikate të . Misri piqet me gjethe në furrë dhe më pas spërkatet me vaj hudhër dhe djathë parmixhan.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Misër aromatike në kalli me vaj hudhre nga furra
Misër aromatike në kalli me vaj hudhre nga furra

6 persona | 50 minuta

Gjalpi aromatik me hudhër dhe trumzë dhe djathi pikant plotësojnë në mënyrë të përkryer shijen delikate të . Misri piqet me gjethe në furrë dhe më pas spërkatet me vaj hudhër dhe djathë parmixhan.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 8 misër në kalli, me gjethe
 • 2 thelpinj hudhër
 • 8 lugë gjelle gjalpë, i shkrirë
 • ½ lugë gjelle trumzë të thatë
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, për shije
 • 40g djathë parmixhano

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 175°C.
 2. Vendosni misrin pa i hequr gjethet në tela dhe piqini për 40-50 minuta.
 3. Hdheni hudhrën në shtyp dhe lyeni me gjalpin e shkrirë, trumzën. , kripe dhe perziejme me piper.
 4. Parmixhan e grijme ne rende te holle.
 5. I heqim gjethet nga misri dhe i presim kalliret ne pjese.
 6. Lyejme misrin me vaj hudhre nga te gjitha anet dhe e sperkasim me djathe.

Vegla

 • furçë kuzhine
 • thikë
 • tas
 • rende djathi