Mish derri i butë me ananas, paprika dhe salcë e ëmbël dhe e thartë

Mish derri i butë me ananas

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Frutat e buta, tropikale dhe copat e lëngshme të perimeve plotësohen në mënyrë optimale nga një salcë pikante e ëmbël dhe e thartë me një prekje orientale. Ky është një kombinim perfekt i kuzhinës aziatike dhe ka shije të mrekullueshme. Petët aziatike janë perfekte si pjatë anësore.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Mish derri i butë me ananas
Mish derri i butë me ananas

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Frutat e buta, tropikale dhe copat e lëngshme të perimeve plotësohen në mënyrë optimale nga një salcë pikante e ëmbël dhe e thartë me një prekje orientale. Ky është një kombinim perfekt i kuzhinës aziatike dhe ka shije të mrekullueshme. Petët aziatike janë perfekte si pjatë anësore.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Azia | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta kineze

Përbërës

 • 450 g qafë derri
 • 1 ananas
 • 1 qepë
 • 3 speca
 • 2 lugë vaj vegjetal
 • 1 shkop xhenxhefil
 • 4 thelpinj hudhër
 • 120 ml salcë soje
 • 3 lugë mjaltë
 • 60 ml mollë uthull musht
 • 1 lugë gjelle niseshte misri
 • susam, sipas shijes

Udhëzime

 1. Lëjeni mishin e derrit, thajeni dhe priteni në copa të vogla.
 2. Qëroni ananasin dhe priteni në kubikë. copa.
 3. Në një tigan, shtoni vajin vegjetal në zjarr mesatar.
 4. Skuqni mishin e derrit derisa të marrë ngjyrë kafe të artë, rreth 8-10 minuta.
 5. Më pas rrisni zjarrin dhe shtoni specat, ananasin dhe qepët.
 6. Skuqini edhe 2-3 minuta shtesë; vazhdoni të trazoni.
 7. Qëroni xhenxhefilin dhe grijeni në rende të imët dhe vendoseni në një tas të vogël. Mjaftojnë përafërsisht 1,5 lugë gjelle.
 8. Qëroni thelpinj hudhra, shtypni përmes presës së hudhrës dhe shtoni.
 9. Shtoni gjithashtu salcën e sojës, mjaltin, uthullën e mollës dhe niseshtën e misrit dhe përzieni.
 10. Më pas hidhni këtë salcë të ëmbël dhe të thartë në tiganin e leme te zieje dhe e leme te zieje derisa te trashet pak.
 11. Hiqni mishin e perfunduar nga zjarri, sperkasim me susam sipas deshires dhe e sherbeni menjehere.

Sigurisht, për këtë pjatë mund të përdorni edhe ananas të konservuar.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • rende
 • qëroj
 • shtypja e hudhrës