Mish derri i pjekur i butë me perime, barishte dhe salcë rosto

Mish derri i pjekur i butë me perime

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Një pjesë e lakërve dhe karotave të Brukselit dhe një salcë e ëmbël e pjekur nga balsamik dhe shurup panje janë një shtesë e shkëlqyeshme për pjekjet e buta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Mish derri i pjekur i butë me perime
Mish derri i pjekur i butë me perime

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Një pjesë e lakërve dhe karotave të Brukselit dhe një salcë e ëmbël e pjekur nga balsamik dhe shurup panje janë një shtesë e shkëlqyeshme për pjekjet e buta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: enët me mish | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

 • 5 karrota
 • 450 g lakra Brukseli
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • Kripë, sipas shijes
 • Peper, sipas shijes
 • 450 g fileto derri
 • 2 degë rozmarinë
 • 3 lugë uthull balsamike
 • 55 g panje shurup

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 190°C.
 2. Preni karotat në copa të mëdha dhe përziejini me lakër në një tas.
 3. Përzieni kripën, piperin dhe vajin.
 4. Rreshtoni një tepsi me letër pjekjeje dhe vendosni filizat në buzë shtrojini karotat.
 5. Lëreni qendrën të lirë për mishin.
 6. Vendosni mishin në qendër të tepsisë.
 7. Kripë dhe piper mishin e derrit të pjekur dhe sipër vendoseni degë rozmarine.
 8. Piqeni pjekjen për 40 minuta në 190°C .
 9. Lëreni mishin të pushojë për 5-10 minuta përpara se ta prisni në feta.

Për salcën

 1. Në një tenxhere të vogël bashkoni 2 lugët e mbetura vaj ulliri me uthullën balsamike dhe shurup panje.
 2. Zejeni salcën në zjarr mesatar përafërsisht -Ngrohni për 4 minuta derisa salca të trashet.
 3. Përhapeni salcën mbi mishin e derrit të pjekur dhe priteni në copa.

nbsp;

Vegla

 • tas
 • takëm
 • tenxhere