Mish derri i pjekur me lëng i pjekur në salcë mjalti

Mish derri i pjekur me lëng i pjekur në salcë mjalti

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 195 minuta

Ky mish jashtëzakonisht i shijshëm dhe i shijshëm me siguri do të jetë një hit në tryezën e festave. Shumë e lehtë për t’u përgatitur, mishi duhet të fërkohet me marinadë dhe të lihet të pushojë për ca kohë. I pjekur më pas në furrë, rostoja lyhet ndërkohë me një salcë të bërë nga domatet, mjalti dhe paprika. Rezultati është mish i shijshëm që mund të shërbehet i nxehtë ose i ftohtë me një sallatë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Mish derri i pjekur me lëng i pjekur në salcë mjalti
Mish derri i pjekur me lëng i pjekur në salcë mjalti

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 195 minuta

Ky mish jashtëzakonisht i shijshëm dhe i shijshëm me siguri do të jetë një hit në tryezën e festave. Shumë e lehtë për t’u përgatitur, mishi duhet të fërkohet me marinadë dhe të lihet të pushojë për ca kohë. I pjekur më pas në furrë, rostoja lyhet ndërkohë me një salcë të bërë nga domatet, mjalti dhe paprika. Rezultati është mish i shijshëm që mund të shërbehet i nxehtë ose i ftohtë me një sallatë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Pjata kryesore, Pjata me mish | Kuzhina: Receta austriake

Përbërës

 • 1200-1300 g mish derri të pjekur
 • ⅔ lugë gjelle kripë
 • 1 lugë piper i zi
 • 1½ lugë piper i tymosur
 • 1 lugë gjelle vaj vegjetal
 • 2 lugë salcë domate, nxehtë
 • 1 lugë mjaltë

Udhëzime

 1. Shpëlajeni mishin e derrit nën ujë të rrjedhshëm dhe thajeni.
 2. Përziejini së bashku kripën, piperin dhe një lugë paprika.
 3. Bëni shpime ose prerje të vogla në mishin e derrit dhe fërkojeni përzierjen.
 4. Vendoseni mishin në një qese dhe mbyllet fort .
 5. E vendosim ne frigorifer per 2-3 ore ose gjate nates.
 6. E heqim rreth 30-40 minuta perpara pjekjes.
 7. E vendosim mishin e derrit te pjekur ne nje tave te shtruar me leter alumini dhe te lyer me vaj.
 8. Ngrohe paraprakisht furrën në 180°C .
 9. Pjekim mishin për rreth 40-50 minuta.
 10. Nëse rosti skuqet shumë shpejt, mbulojeni me letër alumini.
 11. Përzieni salcën e domates me specat e mbetur dhe mjaltin në një enë.
 12. Me kujdes hiqeni rostin nga furra.
 13. E mbulojme me salcen.
 14. Pjekim ne furre edhe per 20-25 minuta.

Në varësi të madhësisë dhe trashësisë së copës së mishit, koha e përgatitjes mund të ndryshojë pak dhe për këtë arsye duhet të rregullohet.

Vegla

 • tas
 • thikë
 • çantë
 • fletë alumini
 • tavë