Mish derri i pjekur me lëng me salcë soje, mustardë dhe hudhër

Mish derri i pjekur me lëng me salcë soje

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 165 minuta

Në këtë recetë, ajo marinohet në salcë soje, mustardë, vaj dhe hudhër për disa orë. Më pas piqen në një tigan dhe më pas piqen në furrë. Pas pjekjes, mishi i derrit është veçanërisht i lëngshëm dhe i butë. Salca e fermentuar e sojës i jep mishit një notë të ëmbël dhe të thartë, pak të hidhur. Dhe hudhra i jep asaj një aromë aromatike pikante. Përgatitja është shumë e thjeshtë dhe rezultati është tepër i shijshëm. Prandaj, duhet ta provoni patjetër këtë recetë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Mish derri i pjekur me lëng me salcë soje
Mish derri i pjekur me lëng me salcë soje

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 165 minuta

Në këtë recetë, ajo marinohet në salcë soje, mustardë, vaj dhe hudhër për disa orë. Më pas piqen në një tigan dhe më pas piqen në furrë. Pas pjekjes, mishi i derrit është veçanërisht i lëngshëm dhe i butë. Salca e fermentuar e sojës i jep mishit një notë të ëmbël dhe të thartë, pak të hidhur. Dhe hudhra i jep asaj një aromë aromatike pikante. Përgatitja është shumë e thjeshtë dhe rezultati është tepër i shijshëm. Prandaj, duhet ta provoni patjetër këtë recetë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Piqem | Menu: Pjata kryesore, Pjata me mish | Kuzhina: Receta lituaneze

Përbërës

 • 1 thelpi hudhër
 • 3 lugë vaj ulliri, plus 1 lugë gjelle për skuqje
 • 2 lugë salcë soje
 • 2 lugë mustardë dijon
 • 1 lugë gjelle sheqer kaf
 • piper i zi, sipas shijes
 • 1 copë fileto derri

Udhëzime

 1. Qëroni, shpëlajeni dhe shtypni hudhrën me një shtypës.
 2. Hidhni së bashku vajin e ullirit, salcën e sojës, sheqerin, mustardën dhe piperin në një tas.
 3. Shpëlajeni fileton e derrit tërësisht dhe thajeni.
 4. Vendoseni në një qese plastike e ngurtë.
 5. The Hidheni në marinadë dhe mbylleni fort qesen.
 6. Tundni qesen fort disa herë në mënyrë që marinata të shpërndahet në mënyrë të barabartë.
 7. Lëreni mishin të marinohet në frigorifer për rreth 2-4 orë.
 8. Vaj në një tigan në temperaturë mesatare Nxehni.
 9. Skuqini mishin nga të gjitha anët për rreth 5 minuta derisa të marrë ngjyrë kafe të artë. letër alumini.
 10. Vendosni fileton e derrit në tepsi.
 11. Në furrë për përafërsisht Piqeni për 30-35 minuta derisa të bëhet krokante.
 12. Kontrolloni gatishmërinë me një thikë të mprehtë. Nëse nga mishi del lëng i pastër, është gati.
 13. Nxirreni mishin e derrit të pjekur nga furra.
 14. Afërsisht. Lëreni të pushojë për 10-15 minuta.
 15. Prejeni derrin e pjekur në feta përpara se ta shërbeni.
 16. Deri i pjekur shkon në mënyrë perfekte me një sallatë të freskët ose perime të pjekura.

Vegla

 • lugë gjelle
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • shtypje hudhre
 • tas
 • fletë pjekje