Mish derri i thjeshtë i pjekur me hudhër, mustardë dhe marinadë adjika

Mish derri i thjeshtë i pjekur me hudhër

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 720 minuta

Mishi është krokant nga jashtë dhe lëng nga brenda, me një aromë të këndshme hudhre dhe mustardë. Receta është e thjeshtë dhe rezultati është jashtëzakonisht i shijshëm. Është një pjatë e njohur për pushime.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Mish derri i thjeshtë i pjekur me hudhër
Mish derri i thjeshtë i pjekur me hudhër

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 720 minuta

Mishi është krokant nga jashtë dhe lëng nga brenda, me një aromë të këndshme hudhre dhe mustardë. Receta është e thjeshtë dhe rezultati është jashtëzakonisht i shijshëm. Është një pjatë e njohur për pushime.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: pjekje | Menu: Pjata kryesore, Pjata me mish | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 7 thelpi hudhër
 • 1½ lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 lugë gjelle mustardë tavoline
 • ⅔ lugë gjelle adjika, e thatë
 • 1 lugë gjelle kripë
 • ⅓ lugë gjelle piper i zi
 • 1700-1900 g mish derri i pjekur, mundësisht qafa
 • 1 lugë gjelle gjalpë

Udhëzime

 1. Përzieni vajin e ullirit, mustardën, adjikën, kripën dhe piperin në një tas të vogël.
 2. Shtypni hudhrën përmes presës dhe shtoni.
 3. Shpëlajeni mishin e derrit nën ujë të rrjedhshëm.
 4. Tajeni me peshqir letre.
 5. Mishin e lyejmë nga të gjitha anët me marinadën.
 6. E vendosim në një tas, e mbulojmë me film ngjitës dhe e lëmë të marinohet në frigorifer për 10-12 orë.
 7. Ngrohim gjalpin dhe vajin e mbetur vegjetal në një tigan.
 8. Lehtë skuqeni mishin nga të gjitha anët.
 9. E vendosim në një enë furre dhe e mbulojmë me folie.
 10. Pjekim në 180 °C për rreth një orë e gjysmë.
 11. Hiqim folenë dhe derdhim mishin me lëngjet e pjekjes.
 12. Rriteni temperaturën e furrës në 220 °C dhe piqni edhe për 15 minuta të tjera për t’u pjekur.

Vegla

 • shtypja e hudhrës
 • tas
 • lugë
 • pjata e furrës
 • film ngjitës