Mish i grirë, nenexhik dhe bifteki hudhër i mbushur me feta

Mish i grirë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Këto qofte me një mbushje të shijshme djathi feta me lëng limoni dhe piper kajen janë një klasik i kuzhinës greke dhe quhen bifteki në Greqi. Skuqen si në tigan ashtu edhe në skarë. Nenexhiku i shtuar në mishin e grirë i jep gjellës një notë veçanërisht pikante dhe të freskët.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Mish i grirë
Mish i grirë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Këto qofte me një mbushje të shijshme djathi feta me lëng limoni dhe piper kajen janë një klasik i kuzhinës greke dhe quhen bifteki në Greqi. Skuqen si në tigan ashtu edhe në skarë. Nenexhiku i shtuar në mishin e grirë i jep gjellës një notë veçanërisht pikante dhe të freskët.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Pjata kryesore, Pjata me mish | Kuzhina: Receta greke

Përbërës

 • 1 kg mish viçi i grirë
 • 4 thelpinj hudhër
 • 2-3 lugë mente të thata
 • ½ lugë gjelle rigon, bluar
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 4-6 lugë gjelle vaj ulliri
 • 200 g feta
 • 1 lugë gjelle lëng limoni, i saposhtrydhur
 • piper kajene, sipas shijes

Udhëzime

 1. Qurojme hudhren dhe e presim imet ose e shtypim ne prese hudhre.
 2. Treme dhe nenexhikun e thare.
 3. Perziejme mishin e grire me hudhren, nenexhikun, rigonin, kripe dhe piper.
 4. Shtojme vajin e ullirit dhe perziejme mire.
 5. Mishin e grire e vendosim ne frigorifer per 1-1.5 ore te piqet.
 6. Feten se bashku me lengun e limonit dhe specin kajen e fusim ne blender.
 7. Përzierjen e djathit e ndajme ne 8 porcione.
 8. Secilën pjesë e formojmë në një top.
 9. Edhe mishin e grirë e ndajmë në 8 porcione.
 10. Shtypeni secilën pjesë në dorë për të formuar një petë.
 11. Shtoni 1 top të vogël me mbushje feta dhe mbylleni nga të gjitha anët me mishin e grirë. .
 12. Bifteki jepni pak dhe vendoseni në një pjatë.
 13. Skuqini biftekët në një tigan ose në grill për 5-6 minuta nga secila anë derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.

Një salcë lakër ose sallata klasike e fermerëve grekë shkon shumë me Bifteki. Bifteki me salcë dhe bukë pita ka një shije tepër të shijshme.

Vegla

 • peshë kuzhine
 • lugë gjelle
 • dërrasë prerëse
 • thikë
 • shtypje hudhre
 • tas
 • blender
 • pjatë
 • tavë
 • spatula