Mish viçi i skuqur në stilin mongol me salcë soje

Mish viçi i skuqur në stilin mongol me salcë soje

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Kjo e skuqur është një domosdoshmëri për adhuruesit e kuzhinës mongole. Feta të holla të mishit të shijshëm në një salcë të trashë të aromatizuar me xhenxhefil dhe hudhër kombinohen në mënyrë të përkryer me oriz të zier. Me shije intensive, aromatike, me trup te lehte dhe shume e thjeshte ne pergatitje, kjo recete ja vlen vertete te provohet.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Mish viçi i skuqur në stilin mongol me salcë soje
Mish viçi i skuqur në stilin mongol me salcë soje

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Kjo e skuqur është një domosdoshmëri për adhuruesit e kuzhinës mongole. Feta të holla të mishit të shijshëm në një salcë të trashë të aromatizuar me xhenxhefil dhe hudhër kombinohen në mënyrë të përkryer me oriz të zier. Me shije intensive, aromatike, me trup te lehte dhe shume e thjeshte ne pergatitje, kjo recete ja vlen vertete te provohet.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Azia | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: enët me mish | Kuzhina: Kuzhina mongole

Përbërës

 • 4 thelpinj hudhre
 • 10 g xhenxhefil
 • 3 lugë vaj vegjetal
 • 120 ml salcë soje
 • 60 ml ujë
 • 100 g sheqer kaf
 • 450 g fileto viçi
 • 40 g niseshte misri
 • 2-3 degëza qiqra

Udhëzime

 1. Qëroni dhe copëtoni hudhrën dhe xhenxhefilin.
 2. Ngrohni 1 lugë gjelle vaj vegjetal në një tigan.
 3. Skuqini perimet për rreth 1 minutë.
 4. Shtoni salcën e sojës, ujin dhe sheqerin kaf.
 5. Përziejini dhe lëreni të ziejë dhe ziejini për 3-5 minuta derisa të trashet salca.
 6. Prejeni mishin në copa të holla dhe pudrosni nga të gjitha anët me miell misri.
 7. Nxehni 1 lugë vaj në një tigan tjetër.
 8. Gjysmën e viçit në zjarr të fortë per afersisht 2- Kaverdisim per 3 minuta.
 9. Mishin e perfunduar e vendosim ne nje ene dhe e leme menjane.
 10. Gjysmen tjeter te viçit e gatuajme ne te njejten menyre.
 11. Shtojeni mishin ne tepsi me salcen, perziejme mire dhe ziejme edhe per 5-7 minuta te tjera
 12. Rrendisim mishin e pjekur me qiqra te grire dhe e sherbejme me orizin e zier.

Mishi nga pjesët më të dobëta të viçit është më i përshtatshmi për këtë pjatë.

Vegla

 • tegan
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • lugë gjelle