Mish viçi me perime dhe salcë vere të kuqe

Mish viçi me perime dhe salcë vere të kuqe

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 240 minuta

Kjo është një zierje e mrekullueshme e viçit me perime si patate, karrota dhe qepë. Salca e fortë e verës së kuqe me një nuancë pikante të uthullës balsamike është kombinimi perfekt. Kështu që koha e përgatitjes është investuar mirë! Sepse perimet janë tepër të buta dhe viçi shumë i butë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Mish viçi me perime dhe salcë vere të kuqe
Mish viçi me perime dhe salcë vere të kuqe

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 240 minuta

Kjo është një zierje e mrekullueshme e viçit me perime si patate, karrota dhe qepë. Salca e fortë e verës së kuqe me një nuancë pikante të uthullës balsamike është kombinimi perfekt. Kështu që koha e përgatitjes është investuar mirë! Sepse perimet janë tepër të buta dhe viçi shumë i butë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: pjekje, zierje | Menu: Pjata kryesore, Pjata me mish | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

 • 1200-1400 g viçi
 • 2 lugë gjelle kripë
 • 1 lugë piper i zi
 • 3 lugë vaj vegjetal
 • 2 qepë
 • 6 thelpinj hudhër
 • 2 lugë gjelle uthull balsamike
 • 2 lugë pastë domate
 • 30 g miell
 • 450 ml verë e kuqe, e thatë
 • 500 ml lëng viçi
 • 500 ml ujë
 • 1 gjethe dafine
 • ½ lugë gjelle trumzë të thatë
 • ½-1 lugë sheqer
 • 500 g patate
 • 4 karota
 • barishte, për shije

Udhëzime

 1. Shpëlajeni mishin, thajeni dhe priteni në copa sa një kafshatë.
 2. Spërkateni me kripë dhe piper.
 3. Nxehni 1 lugë gjelle vaj vegjetal në një tenxhere mbi nxehtësinë mesatare.
 4. Shtoni 1/3 e mishit , ziejini 1-2 minuta dhe transferojeni .
 5. Më pas ngrohni përsëri 1 lugë vaj vegjetal në tigan dhe skuqni të tretën e dytë të mishit dhe derdhni.
 6. Skuqni pjesën tjetër të mishit në vaj vegjetal në të njëjtën mënyrë.
 7. Qerojme dhe presim qepet dhe hudhren.
 8. Dhe ne te vendosim tiganin ne te cilin eshte skuqur mishi.
 9. Shtoni uthullen balsamike dhe skuqeni per rreth 5 minuta.
 10. Shtoni pasten e domates dhe ngrohni per rreth Edhe 1 minutë
 11. Më pas vendosim përsëri mishin e viçit së bashku me lëngjet e mishit që kanë dalë në tepsi.
 12. Spërkateni me miell dhe djersini për rreth 1-2 minuta.
 13. Deglazoni me verë të kuqe. lëngu i viçit, uji, gjethet e dafinës, trumza dhe sheqeri, i trazojmë dhe i lëmë të vlojnë.
 14. Më pas ulni zjarrin 2 orë.
 15. Qëroni patatet dhe karotat dhe pritini në copa sa kafshatë.
 16. Më pas shtojini mishit në tenxhere dhe lërini të ziejnë së bashku edhe për 50-60 minuta. .

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • pan
 • lugë përzierje