Mollë crunchy crumble me dardha, bajame dhe arra

Mollë crunchy crumble me dardha

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Çfarë do të ishte vjeshta pa klasiken? me mollë të ngrohta me lëng, të cilat në këtë recetë bashkohen me dardhat. I mbushur me spërkatje krokante, të ëmbla dhe arra krokante, ky akullore me vanilje është perfekte!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Mollë crunchy crumble me dardha
Mollë crunchy crumble me dardha

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Çfarë do të ishte vjeshta pa klasiken? me mollë të ngrohta me lëng, të cilat në këtë recetë bashkohen me dardhat. I mbushur me spërkatje krokante, të ëmbla dhe arra krokante, ky akullore me vanilje është perfekte!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, Ëmbëlsirë | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

Mbushje

 • 3 mollë, të prera në feta, përafërsisht 280 g
 • 2 dardha, të prera në feta, përafërsisht 250 g
 • 40 g arra, të grira
 • 1 lugë gjelle lëng limoni
 • 1 lugë gjelle sheqer kaf
 • 1 lugë kanellë
 • Vanilje , i sapo bluar, sipas dëshirës

Streusel

 • 100 g margarinë
 • 60 g sheqer
 • 100 g miell
 • 30 g bajame të bluara
 • 1 lugë lugë pluhur pjekje
 • 1 lugë kanellë

Udhëzime

 1. Përzieni sheqerin, margarinën, kanellën, miellin, pluhurin për pjekje dhe bajamet në grimca.
 2. Lyrosni me yndyrë një tavë.
 3. Vendosni mollët dhe dardhat në enën me tavë. Sheqer kaf me kanelle
 4. Sperkasim sheqerin me kanelle mbi fruta, aromatizojme me vanilje sipas deshires.
 5. Siper i shperndajme arrat e grira.
 6. Mbulojme me grimet e pergatitura.
 7. Pjekim mollen crumble me dardha ne 180° C për 35-40 minuta.
 8. Mollë Shërbejeni crumble të ngrohtë me akullore vanilje.

Vegla

 • tas
 • tavë
 • lugë
 • përzierëse dore
 • furçë kuzhine
 • thikë
 • dërrasë prerëse