Mollë e pjekur aromatike me tërshërë të mbështjellë, kanellë dhe akullore

Mollë e pjekur aromatike me tërshërë të mbështjellë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Një e shkëlqyer me thërrime krokante të bëra nga bollgur. Molla e pjekur ka shije qiellore me këtë kombinim të frutave aromatike, tërshërës krokante dhe akullores kremoze të vaniljes.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Mollë e pjekur aromatike me tërshërë të mbështjellë
Mollë e pjekur aromatike me tërshërë të mbështjellë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Një e shkëlqyer me thërrime krokante të bëra nga bollgur. Molla e pjekur ka shije qiellore me këtë kombinim të frutave aromatike, tërshërës krokante dhe akullores kremoze të vaniljes.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 2 mollë, mundësisht të mëdha
 • 2¹⁄2 lugë gjelle gjalpë + për lyerje
 • 4 lugë sheqer kaf
 • 1 lugë kanellë
 • 3 lugë tërshërë
 • 2 lugë gjelle miell
 • ¹⁄4 lugë kripë
 • akullore, për shije

Udhëzime

 1. Qërojini dhe përgjysmoni mollët.
 2. Hiqni thelbin.
 3. Bëni shumë prerje në gjysmat e mollës pa i prerë frutat deri në feta.
 4. Lyrosni me yndyrë një enë pjekjeje dhe vendosni mollët me anën e prerë lart.
 5. 1 lugë e shkrirë Përziejmë në një enë gjalpin, 1 lugë sheqer dhe gjysmën e kanellës.
 6. Më grijmë mollët me masën.
 7. Mbulojmë enën e pjekjes me letër alumini.
 8. Mollët e pjekura vendosim në furrë të parangrohur në 200 °C për 25-30 minuta .
 9. Hiqni folenë dhe piqini edhe për 10 minuta.
 10. Lërini mollët të ftohen pak për 10 minuta.
 11. Përzieni sheqerin e mbetur, gjalpin e shkrirë, kanellën, tërshërën e mbështjellë, miellin dhe kripën.
 12. Nxirrni me kujdes copat e mollës të prera në feta.
 13. Sipër vendosni tërshërën e përzier.
 14. Mollët e pjekura i vendosni në furrë edhe për 10-15 minuta.
 15. Mollën e pjekur e zbukuroni me një lugë akullore dhe çokollatë e grirë dhe shërbejeni.

Mund të fusni një hell druri për t’ju ndihmuar të bëni prerjet në mollë.

Vegla

 • thikë
 • peeler
 • dërrasë prerëse
 • tavë enës
 • tas
 • scoop akullore