Mollë klasike e pjekur me krem djathi, vanilje dhe kanellë

Mollë klasike e pjekur me krem djathi

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Mbushja delikate, që të kujton , shkon mrekullisht me mishin e ëmbël dhe të thartë të mollëve. Molla e pjekur mund të shërbehet me arra dhe rrush të thatë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Mollë klasike e pjekur me krem djathi
Mollë klasike e pjekur me krem djathi

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Mbushja delikate, që të kujton , shkon mrekullisht me mishin e ëmbël dhe të thartë të mollëve. Molla e pjekur mund të shërbehet me arra dhe rrush të thatë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 6 mollë
 • 230 g krem djathë
 • 50 g sheqer
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 1 vezë
 • 1 lugë kanellë
 • rrush të thatë, për shije
 • arra, për shije

Udhëzime

 1. Hiqni majat e mollëve.
 2. Hiqni thelbin dhe pak nga mishi.
 3. Kombinoni kremin e djathit dhe sheqerin në një tas.
 4. Shtoni ekstraktin e vaniljes, vezën dhe kanellën.
 5. Përziejini së bashku duke përdorur një rrahim ose blender.
 6. The Mbushni mollët me përzierjen e djathit krem.
 7. Mollët e pjekura vendosini në një tavë dhe i pjekim për 20-25 minuta në 180 °C.
 8. Mollët e pjekura i shërbejmë me rrush të thatë dhe arra.

Ekstrakti i vaniljes mund të zëvendësohet me një majë vanilinë.

Vegla

 • thikë
 • tas
 • hisk
 • tavë